Wózki czołowe widłowe są bardzo zwrotne, dzięki czemu bez trudu poruszają się po ciasnych korytarzach i alejkach magazynowych. Wózki elektryczne wybierane są do pracy na terenach zamkniętych, wózki spalinowe – na obszarach otwartych.
Wózki czołowe – specyfikacja
Wózki widłowe czołowe to najbardziej popularny typ wózków jezdniowych. Między widłami jest 1,2 metra odstępu. Wózki widłowe czołowe wykorzystywane są do przeładowywania, transportowania i sztaplowania ładunków umieszczonych na paletach. Siedzenie kierowcy znajduje się za masztem, a pod siedzeniem ulokowany jest silnik. Wózki widłowe czołowe to świetny wybór do prac w wąskich magazynach – są niezwykle zwrotne. Z tego względu oraz więcej firm decyduje się na zakup lub wynajem wózków widłowych czołowych. Mogą mieć trzy lub cztery koła. Wózki czterokołowe są bardziej stabilne, zaś wózki trzykołowe umożliwiają większą manewrowość. Nadają się do przewożenia ładunków o wadze 1-6,5 ton. Od wysokości masztu – podwójnego lub potrójnego, zależy wysokość podnoszenia.
Wózki czołowe elektryczne
Elektryczne wózki widłowe są ciche, dlatego świetnie sprawdzą się na zamkniętym terenie. Można wybrać modele złożone z siedziska i otwartej kabiny. Wózki elektryczne nie emitują spalin, a zastosowanie prądu zmiennego zwiększa dynamikę jazdy oraz wpływa na wyższą sprawność energetyczną. Wózki te są bardzo trwałe i nie wymagają konserwacji. Wyposażone są w takie funkcje, jak regeneracja energii podczas zwalniania, jazdy po pochyłości i parkowaniu, automatyczną redukcję prędkości podnoszenia i opuszczania masztu. Najczęściej znajdują zastosowanie w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, kosmetycznym, elektronicznym, wykorzystywane są w magazynach oraz przy rozładunku naczep i kontenerów.
Wózki czołowe spalinowe
Wózki czołowe spalinowe (na benzynę, gaz lub ropę) wybierane są najczęściej do pracy na obszarach otwartych. Jeśli zależy nam na wykorzystywaniu wózka do pracy na zewnątrz, należy wybierać modele z zamkniętą kabiną dla kierowcy – sprawdzą się przy każdej pogodzie. Wózki te są zwykle większe niż wózki elektryczne. Cechuje je duża wydajność, łatwość obsługi oraz niskie koszty użytkowania.