Skarpety kompresyjne. Zalety użytkowania

Sport to zdrowie, ale uprawiając go musimy liczyć się z ryzykiem kontuzji i różnego typu urazów. Na szczęście są sposoby, dzięki którym możemy z nimi skutecznie walczyć.

Zabiegi u profesjonalnego fizjoterapeuty, kąpiele w solance lub zimnej wodzie, stosowanie kompresów czy dostępnych w aptekach preparatów… To tylko niektóre ze sposobów, po które sięgają sportowcy zmagający się potreningowymi bólami mięśni. Mogą one przytrafić się dosłownie każdemu – zarówno początkującym, jak i doświadczonym zawodnikom, a jeśli są naprawdę silne, odbycie kolejnego treningu staje się niemożliwie. Skąd jednak biorą się takie bóle?

Na ich powstawanie wpływają czynniki, których podczas treningu biegowego i kolarskiego lub długiego marszu po prostu nie sposób uniknąć. Są to między innymi mikrowstrząsy, które powtarzając się regularnie przez kilka godzin doprowadzają do powstawania wielu małych, ale bardzo bolesnych urazów. W skutek niedostatecznego dotlenienia organizmu po treningu pojawiają się też zakwasy, z którymi jednak współcześni sportowcy mogą skutecznie walczyć. Jak? Stosując skarpety kompresyjne.

Szybciej, dalej, mocniej

Kluczem do zrozumienia fenomenu takich skarpet jest stopniowana kompresja. To metoda wywodząca się z medycyny, a konkretnie – leczenia i profilaktyki chorób żył. Odzież kompresyjna najmocniejszy ucisk powinna wywierać na dole, stopniowo zmniejszając ją w stronę kolana. Dzięki temu poprawia krążenie i przyspiesza tętno, polepszając transport tlenu i substancji odżywczych do pracujących mięśni. Liczne wypustki 3D.Dots. jeszcze bardziej wzmacniają ten efekt.

Skarpety tego typu poprzez ucisk działają na stopy jak akupresura, przez to nogi wolniej się męczą. Noszący je sportowcy mogą więc trenować dłużej, pokonać trasę szybciej i w lepszym stylu. Potwierdzają to zresztą badania przeprowadzone na biegaczach długodystansowych, które wykazały, że zawodnicy w takich skarpetach notują lepsze czasu niż bez nich.

Bez bólu po treningu

Te same badania udowodniły też, że biegacze trenujący i startujący w skarpetach kompresyjnych rzadziej skarżyli się na powysiłkowe bóle. Zdrowy ucisk umożliwia szybszą regenerację i nawet, jeśli takie dolegliwości się pojawiały, biegacze w krótszym czasie wracali do formy. Tłumiąc wstrząsy, skarpety minimalizowały ryzyko powstawania urazów mięśni. Co ważne, w badaniach tych dowiedziono też, że ich stosowanie pozwala uniknąć zakwasów.

Warto dodać, że zapewniają ochronę mięśni, stawów, kolan i ścięgien. Dzięki tej stabilizacji, można stosować je w różnych dyscyplinach takich jak bieganie, triathlon, jazda na rowerze, fitness czy nordic walking. Świetnie sprawdzają się też w sportach outdoorowych, gdzie minimalizują ryzyko kontuzji w trudnym technicznie terenie i są polecane ekstremalnym piechurom, miłośnikom górskich wycieczek lub survivalu.

Zapomnij o pęcherzach

Na tym jednak zalety takich skarpet się nie kończą. Są bowiem świetnym rozwiązaniem dla biegaczy i chodziarzy, którzy przy pokonywaniu sporych dystansów skarżą się na otarcia stóp i pęcherze. Skarpety kompresyjne produkowane są bowiem z użyciem wysokiej jakości, oddychających tkanin syntetycznych, które świetnie odprowadzają pot i zapewniają pełen komfort nawet podczas upałów.

Częstą przyczyną powstawania pęcherzy jest tarcie stopy wewnątrz buta. Jak się okazuje, opisywane skarpety pozwalają uporać się również i z tym problemem. Dzięki wypustkom nie pozwalają stopie przemieszczać się w bucie, chroniąc sportowca przez otarciami, pęcherzami i mikrozakażeniami, a on może pokonywać jeszcze większe odległości.

Zapraszamy na www.360sklep.pl

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *