Shredder

Rozdrabnianie tworzyw sztucznych. Charakterystyka procesu

Tworzywa sztuczne mogą być ponownie przetwarzane. Jak z gotowego produktu plastikowego zrobić surowiec, którzy może być wykorzystany do wytwarzania nowych przedmiotów? Służy temu proces rozdrabniania, w którym duże fragmenty plastiku przybierają formę łatwą do dalszej obróbki. Czym jest regranulat, jak przebiega proces rozdrabniania tworzyw sztucznych i jakie maszyny są w nim używane?

Rozdrabnianie tworzyw sztucznych – czemu służy?

Pierwotną postacią tworzyw sztucznych jest na ogół granulat, a w przypadku tych, które pochodzą z recyklingu – regranulat. Taka forma ma wiele zalet. Jest łatwo podzielna i mierzalna, oszczędza przestrzeń, nie sprawia problemów w transporcie ani przechowywaniu. Ponadto w czasie obróbki drobne granulki podgrzewają się równomiernie, co zapewnia odpowiednią konsystencję tworzywa w całej jego objętości.

Żeby z używanych, często zanieczyszczonych wyrobów plastikowych o najróżniejszych kształtach i rozmiarach stworzyć czysty, jednorodny pod względem ziarnistości regranulat, trzeba poddać plastikowe odpady przetwarzaniu. Jakie jest miejsce rozdrabniania tworzyw sztucznych w tym procesie? To pytanie zadaliśmy specjaliście z Pol-Service Majcher.

„Odpady przeznaczone do recyklingu są segregowane według rodzaju tworzywa, bo nie każdy plastik jest taki sam. Materiał jest wstępnie płukany, jednak to tylko pobieżne mycie. Następnie przy pomocy kruszarek do tworzyw sztucznych duże elementy i ciężkie bryły są rozdrabniane. Uzyskują zbliżone kształty, a ich rozmiary umożliwiają dokładniejsze mycie. Taki oczyszczony materiał trafia na linię granulacyjną i odzyskuje swoją formę użytkową”.

Urządzenia do rozdrabniania tworzyw sztucznych

Wśród urządzeń do mechanicznego przetwarzania tworzyw sztucznych najczęściej stosuje się kruszarki nazywane potocznie shredderami, a także młyny. Mocne zęby tego sprzętu radzą sobie nawet z twardymi zlepami tworzywa oraz bryłami i blokami o dużej gęstości.

Shreddery służą nie tylko do rozdrabniania tworzyw sztucznych. Pozwalają na pracę też z innymi materiałami, takimi jak: drewno, odpady elektroniczne czy opony. Przykładem takiego urządzenia jest kruszarka Shredder serii GL. Dzięki uniwersalności zastosowań można ją znaleźć w wielu zakładach przetwórstwa odpadów.

Za rozdrabnianie odpowiadają tu dwa wirniki poruszające się z niewielką prędkością. Urządzenie jest ciche. Rozdrobnione tworzywo może przejść do kolejnego etapu recyklingu albo być mielone ponownie aż do uzyskania odpowiednich rozmiarów.

Opcjonalnie shredder ten można wyposażyć w obrotowy ekran i docisk hydrauliczny. Ekran to rodzaj sita, które wychwytuje zbyt duże kawałki tworzywa i kieruje je ponownie do wlotu kruszarki. Z kolei docisk hydrauliczny sprawdza się podczas rozdrabniania pustych w środku elementów o dużych rozmiarach.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *