nebulizator

Ile razy można robić inhalację u dziecka?

Każdy rodzic dba o swoje dziecko z jak największą troską. Szczególnie kiedy dopada je choroba czy przeziębienie. Chce, aby wyzdrowiało jak najszybciej i miało jak najlepszą opiekę. Najgorzej jak nasza pociecha ma katar i zatkany nos, wtedy często robimy inhalacje. Czy pomagają ? Jak prawidłowo wykonać inhalację ?

 

Kiedy stosować inhalację ?

Inhalacja jest szczególnie polecana przy leczeniu górnych i dolnych dróg oddechowych, jak i schorzeń z nimi związanych (zapalenie oskrzeli, zapalenie oskrzelików, ból gardła, zatkany nos). Co używać do inhalowania ? Przede wszystkim najpopularniejszym środkiem jest roztwór soli fizjologicznej. Jest ona pakowana w sterylne ampułki, dostępna w każdej aptece i bez recepty. Idealnie sprawdzi się przy bólach gardła, chrypce czy kaszlu, a do tego jest bardzo tania. Świetnie się sprawdzi także przy nieżycie nosa. Pomagają w udrożnieniu nosa, przez co dziecku jest łatwiej zasnąć w nocy. Roztwory soli o wysokich stężeniach są dobre w sytuacjach, gdy zmagamy się z kaszlem. Pomaga ją upłynnić i rozrzedzić, przez co dziecko łatwiej odkrztusza wydzielinę. Oczywiście najlepszą inhalację wykonuje się za pomocą specjalnego sprzętu – nebulizatora, ale jeśli nie masz go w domu, dobrym rozwiązaniem będą też domowe inhalacje. Są to tak zwane inhalacje parowe. Używa się do tego miski z parującą, gorącą wodą. Do niej można dodać także kilka kropel olejku eterycznego lub soli. Ważne, aby nasza pociecha trzymała odpowiednią odległość od miski około 30 cm. Jeżeli jest starsza, można założyć na głowę ręcznik, aby para nie uciekała. Ważne, żeby nie stosować tej metody w wypadku silnego zapalenia, wtedy gorąca para może pogorszyć sytuację.

 

Jak zrobić inhalację i ile razy ją stosować ?

Jeżeli wybierzemy już sprzęt, którego użyjemy, musimy zastosować także odpowiednią technikę. Powinno wykonywać ją w pozycji siedzącej lub półsiedzącej, a maska musi być dobrze dopasowana do twarzy dziecka i używana tylko przez niego. Jeżeli maluch się denerwuje i płaczę najlepiej przerywać ten proces i go powtarzać. Można to robić też w nocy. Inhalację najlepiej wykonywać 2-3 razy na dobę, nie więcej, chyba że lekarz postanowi inaczej. Należy także pamiętać, że po inhalacji lepiej nie wychodzić na dwór, bo może to spowodować podrażnienie błony śluzowej nosa.

 

Jak wybrać odpowiedni nebulizator ?

Kupienie nebulizatora to często ważna sprawa, ponieważ przydaje się nie tylko dzieciom, ale także dorosłym przez wymienne części, które można dokupywać. Warto kupić taki sprzęt, który będzie miał możliwość regulacji cząsteczek. Dzięki temu można będzie go stosować przy leczeniu płuc czy oskrzeli. Mamy dwa typy tych urządzeń: ultradźwiękowe lub pneumatyczne. Te pierwsze służą do inhalacji za pomocą soli fizjologicznej, przez to niektóre leki mogą być mniej skuteczne. Ważne jest, żeby nie inhalować dzieci poniżej 1 roku życia. Drugi typ jest dużo bardziej uniwersalny, można używać wszystkich rodzajów leków. Jednym minusem tego produktu jest dosyć głośna praca, która może przeszkadzać.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *