Prawo jazdy dla niesłyszących – co warto wiedzieć?

Osoby niesłyszące i niedosłyszące podobnie jak pełnosprawni często chcą być mobilni i uzyskać prawo jazdy – polskie prawo im to umożliwia. Uwzględniając potrzeby osób z tej grupy, przygotowano m.in. pytania do egzaminu tłumaczone na język migowy, tłumacze wspomagają też przyszłych kierowców w czasie kursu. Co jeszcze warto wiedzieć o prawie jazdy dla niesłyszących?

Kogo dotyczy ten problem?

Według aktualnych szacunków w Polsce około milion osób ma problemy ze słuchem. Tego rodzaju niedyspozycja nie przekreśla jednak szansy na zrobienie prawa jazdy kategorii B. Kierowcy niedosłyszący lub niesłyszący nie są gorsi od tych w pełni sprawnych. Jeśli słuch działa gorzej, człowiek odbiera otaczającą rzeczywistość korzystając z pozostałych zmysłów – dotyczy to też osób za kierownicą. Często jest też tak, że hałas ich nie rozprasza i dzięki temu mogą lepiej skupić się na prowadzeniu samochodu. W 2018 roku osoby niesłyszące i niedosłyszące w naszym kraju zyskały też możliwość uzyskania prawa jazdy kategorii C i C1, uprawniającego do prowadzenia samochodów ciężarowych. Zmiana obowiązującego prawa w tym zakresie była skutkiem opinii specjalistów zgodnie z którymi ubytek słuchu, częściowy lub całkowity, nie może być uznawany za przeszkodę do prowadzenia pojazdów. Osoby z problemami ze słuchem wciąż nie będą mogły zawodowo prowadzić autobusów – gdyż taka praca wymaga swobodnego komunikowania się z pasażerami. Tego rodzaju trudności nie nastręcza prowadzenia auta osobowego czy ciężarowego.

Jak zrobić prawo jazdy?

O prawo jazdy dla niesłyszących mogą się ubiegać osoby pełnoletnie – podobnie jak w standardowej procedurze ubiegania się o te uprawnienia. Na kursie w czasie wykładów z teorii ruchu drogowego kursantom towarzyszy tłumacz języka migowego. Osoby słabo słyszące mogą mieć problem ze zrozumieniem wszystkiego na standardowym kursie, więc jest to dla nich bardzo wygodna opcja. W czasie jazdy obecność tłumacza nie jest konieczna, ale już na egzaminie teoretycznym i praktycznym na prawo jazdy – owszem. Z kursów prawa jazdy dla osób niesłyszących i niedosłyszących nieodpłatnie mogą korzystać m.in. pełnoletni uczniowie Instytutu Głuchoniemych w Warszawie. Uzyskanie prawa jazdy jeszcze w szkole to świetny pomysł, pozwalający pewniejszym krokiem wejść w dorosłość. Wielu osobom posiadanie prawa jazdy może pomóc w dojeździe do szkoły czy na uczelnię, a potem w znalezieniu lepszej pracy. Zdecydowanie warto podjąć ten wysiłek, by zyskać większą niezależność.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *