zły nastrój

Jak poprawić zły nastrój?

Żywność nie tylko dostarcza cennych składników odżywczych oraz budulcowych, ale też energetycznych. Co więcej, wpływa modulująco na sferę psychiczną każdego człowieka. Warto dowiedzieć się, jakie są produkty na poprawę nastroju.

 

Poprawa nastroju

Okazuje się, że do kluczowych substancji zapewniających człowiekowi dobry humor oraz prawidłowe działanie układu nerwowego należą m.in. polifenole, neuromediatory, nienasycone kwasy tłuszczowe, a ponadto witaminy. Nie można też zapomnieć o składnikach mineralnych. Warto zauważyć, że dobre samopoczucie człowieka jest uwarunkowane poprzez oś jelitowo-mózgową, w której bardzo istotną funkcję spełniają symbiotyczne bakterie. Bytują one w przewodzie pokarmowym człowieka. Trzeba też wiedzieć, że w ludzkim układzie nerwowym bardzo istotne są neuroprzekaźniki. Zwane są one też neuromediatorami. Mowa tutaj o substancjach chemicznych przenoszących sygnały między neuronami. Modelują one pewne funkcje mózgu człowieka. Bardzo istotnym neuromediatorem w organizmie człowieka jest serotonina. Wpływa ona na prawidłowy sen, a dodatkowo jest odpowiedzialna za procesy pamięci oraz uczenia. Co więcej, serotonina działa regulująco na ośrodek głodu. Naukowcy swoimi badaniami udowodnili, iż niski poziom serotoniny w wielu przypadkach powoduje obniżenie nastroju, a nawet stany lękowe. Do tego dolicza się depresję oraz objawy autoagresji. Z tego powodu każdy człowiek powinien dbać o utrzymanie prawidłowego stężenie tego neurotransmitera. Trzeba też wiedzieć, iż serotonina nazywana jest nierzadko hormonem szczęścia, dlatego ma ona dobroczynny wpływ na samopoczucie człowieka. Co istotne, powstaje ona w efekcie przekształcenia tryptofanu. Mowa tutaj oczywiście o aminokwasie egzogennym. Oznacza to w skrócie, iż ludzki organizm nie jest w stanie sam go wyprodukować i powinien być dostarczany razem z dietą. W celu utrzymania dobrego humoru warto jeść jaja, orzechy, awokado, chude mięso, nabiał, banany, truskawki, ryby, owoce morza, gorzką czekoladę i ananasa.

 

Najlepsze produkty na poprawę nastroju – jakie wybrać?

Okazuje się, że substancja, która zapewnia ludziom dobry nastrój to fenyloetyloamina, która jest pochodną aminokwasy fenyloalaniny. Mowa tutaj o następnym neurotransmiterze mającym działanie psychoaktywne oraz antydepresyjne. Trzeba wiedzieć, że jej istotną funkcją jest stymulacja mózgu do produkcji innych substancji, które modulują działanie układu nerwowego. Mowa tutaj o dopaminie, a także serotoninie. Warto zauważyć, że lecytyna jest źródłem choliny, która w wielu przypadkach przekształca się w acetylocholinę. Mowa tu o substancji, która bierze udział w przekazywaniu impulsów między komórkami nerwowymi, co wpływa pozytywnie na koncentrację człowieka oraz na proces zapamiętywania. W celu uzyskania dobrego humoru oraz lepszego zapamiętywania warto jeść jaja kurze, łososia, wątróbkę, nasiona lnu, fasolę, krewetki, migdały, ryby oraz kalafiora.