Pompy spożywcze

Pompy spożywcze – zastosowanie, funkcjonowanie i naprawa

Pompy spożywcze maja zastosowanie wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z cieczami wykorzystywanymi w przetwórstwie spożywczym, kosmetycznym czy farmaceutycznym.

Muszą być stosowane między innymi podczas przetwórstwa mleka, soków warzywnych czy owocowych. Mają zastosowanie w browarach oraz przy produkcji wielu kosmetyków. Są bardzo ważnym elementem wyposażenia zakładów farmaceutycznych, w których panują bardzo rygorystyczne wymogi utrzymania higieny. Pompy spożywcze, pompy śrubowe sprawdzają się wszędzie tak, gdzie konieczne jest zachowanie bardzo wysokich standardów higienicznej konstrukcji pomp.

Unikalna konstrukcja pomp.

Takie pompy mają unikalną konstrukcję, dzięki której zachowane są najwyższe standardy jakości. Pompy są niezwykle sterylne i są wykonane z najwyższej jakości materiałów. Wszystkie elementy z jakich zostały wykonane pompy spożywcze muszą być dopuszczone do kontaktu z żywnością, a ich demontaż do mycia ręcznego musi być bardzo łatwy.

Problemy z pompami.

Dla prawidłowego funkcjonowania produkcji z użyciem pomp spożywczych konieczne jest ich dobre działanie. Tylko wtedy nie ma kłopotów z realizacją zamówień, a firma działa bez problemów i stresu. Niestety pompy spożywcze, jak każdy inny sprzęt ulega zużyciu, poszczególne elementy się psują, a złe użytkowanie dodatkowo sprawia, że urządzenie zaczyna szwankować.

Do najczęstszych problemów, jakie się pojawiają jest nieprawidłowe użytkowanie sprzętu. Najczęściej jest to spowodowane pracą pompy na sucho lub też używaniem z niekompatybilną cieczą. Jednym z częstszych kłopotów jest nieodpowiednia temperatura, w której zostaje przechowywana dana ciecz, np. gliceryna, która zmienia swoją lepkość przy niższych temperaturach. Najczęściej tak się dzieje, gdy surowce są przechowywane jesienią lub zimą w nieogrzewanych magazynach, gdzie temperatura dość mocno spada. W takim przypadku, gdy zwiększa się lepkość może dojść do przegrzania silnika, w wyniku zwiększonej mocy pracy.

Innym częstym problemem jest zużywanie się podstawowych elementów, które wymagają wymiany. Prawidłowo prowadzony serwis pomp pozwoli uniknąć uszkodzeń tego typu i zapewnić prawidłowe funkcjonowanie. Właściciele pomp bardzo często szukając oszczędności zapominają jak ważne jest prawidłowe serwisowanie i utrzymanie pompy spożywczej w należytym stanie.