USG tarczycy

Podstawowe zastosowania i korzyści z badania USG tarczycy

USG tarczycy jest podstawą w diagnostyce obrazowej zaburzeń hormonalnych związanych z funkcjonowaniem gruczołu tarczowego. To szybkie i bezbolesne badanie, które daje odpowiedzi na wiele pytań dotyczących pracy tarczycy. Kiedy należy je wykonać? Odpowiadamy.

Czym jest USG tarczycy? Zastosowania

USG tarczycy jest nieinwazyjnym i niebolesnym badaniem obrazowym gruczołu tarczowego wykonywanym z zastosowaniem klasycznego ultrasonografu. Badanie to wykorzystuje zjawisko odbicia fali ultradźwiękowej (echo) kodowane w obrazie USG różnymi odcieniami szarości. Struktury nieodbijające ultradźwięków, np. torbiele, kodowane są kolorem czarnym, dzięki czemu wyraźnie widać je w USG.

USG tarczycy służy najczęściej pogłębieniu diagnostyki w przypadku otrzymania nieprawidłowych wyników badań hormonalnych z krwi (wskaźniki tarczycowe to TSH, fT3, fT4, anty-TPO, anty-TG i TRAb). Wahania stężenia hormonów tarczycy wiążą się z występowaniem szeregu niepokojących dolegliwości, do których należą m.in.:

  • nagła zmiana masy ciała (wzrost lub spadek),

  • powiększenie obwodu szyi (zwłaszcza jeśli w badaniu palpacyjnym wyczuwalne jest wole),

  • zaburzenia snu (bezsenność lub nadmierna senność w ciągu dnia),

  • zaburzenia pamięci i koncentracji,

  • zaburzenia cyklu miesiączkowego,

  • przyspieszone tętno i kołatania serca,

  • przewlekłe zmęczenie.

Co wykrywa badanie USG tarczycy? Korzyści w diagnostyce

Badanie USG jest niezbędne do wstępnego zidentyfikowania choroby tarczycy. Pozwala na opisanie wielkości, kształtu, położenia i struktury gruczołu tarczowego. Z dużą dokładnością uwidacznia zmiany zapalne w obrębie narządu (związane np. chorobą Hashimoto), a także zmiany guzowate, które dzięki diagnostyce obrazowej można ocenić pod względem morfologicznym. Metodę ultrasonograficzną uznaje się za szczególnie przydatną w wykrywaniu torbieli tarczycy – USG wykazuje tu niemal stuprocentową skuteczność.

Gruczoł tarczowy znajduje się płytko pod skórą, w przedniej części szyi, dlatego głowica aparatu USG ma do niego łatwy dostęp, a samo badanie daje niezakłócony obraz. Z tego powodu USG tarczycy należy do procedur powszechnie wykonywanych. Jest całkowicie bezpieczne, krótkotrwałe (zajmuje nie więcej niż kilkanaście minut) i możliwe do wielokrotnego powtarzania. Pod wieloma względami zyskuje więc przewagę nad innymi rodzajami diagnostyki obrazowej.

USG tarczycy służy również jako wsparcie dodatkowych procedur diagnostycznych, np. biopsji cienkoigłowej, która polega na pobraniu materiału do badania cytologicznego.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *