nebulizator siateczkowy

Po co jest nebulizator siateczkowy?

Infekcje układu dróg oddechowych to powszechne zjawisko, z którym przyszło nam się mierzyć od zawsze. Ludzie to kruche stworzenia, ale od czego mamy wynalazki. Specjaliści dwoili się i troili, aby znaleźć skuteczny sposób na walkę z najróżniejszymi schorzeniami układu dróg oddechowych i tak – po wielu próbach – powstał nebulizator siateczkowy. Poza tym typem wyróżniamy również nebulizatory pneumatyczne oraz ultradźwiękowe, które działają w inny sposób niż siateczkowy, jednak tak samo wytwarzają leczniczą mgiełkę.

Kilka słów o nebulizacji i w jakich schorzeniach można na niej polegać?

Podawanie leków bezpośrednio do zmienionych chorobowo dróg oddechowych w formie wziewnej to nebulizacja. Jest to coraz częściej wybierana metoda na radzenie sobie z uporczywymi dolegliwościami w przeziębieniu (i nie tylko). Poza przeziębieniem nebulizacja sprawdza się również w profilaktyce i w przypadku łagodzenia objawów:

  • alergii, alergicznego nieżytu nosa,

  • astmy, przewlekłego zapalenia oskrzeli,

  • ogólnoustrojowych,

  • zapalenia zatok,

  • przewlekłych zakażeń dróg oddechowych,

  • i wielu innych.

W nebulizacji chodzi o to, aby wprowadzić do dróg oddechowych lek w postaci aerozolu, czy też mgiełki. Jest to bezinwazyjna i bezbolesna metoda terapeutyczna, stosowana zarówno w leczeniu szpitalnym, jak i indywidualnie we własnym zakresie w zaciszu domowym.

Jakie są zalety nebulizacji i ile powinna ona trwać?

Standardowo w przypadku dorosłych nebulizacja powinna trwać około 10-15 minut. W przypadku dzieci ten czas się skraca. Im dziecko młodsze, tym krócej powinniśmy przeprowadzać nebulizację. Czas nebulizacji waha się również w zależności od rodzaju lekarstwa oraz tego, co tak właściwie nam dolega – stopień zaawansowania choroby. Najskuteczniejszy w niemal każdym przypadku, jest nebulizator siateczkowy. W czym tak właściwie on pomaga?

Wspomniane urządzenie – które można również nazwać nebulizatorem membranowym, z racji tego, iż do tworzenia leczniczej mgiełki wykorzystuje wibrującą membranę – zmniejsza ryzyko działań niepożądanych. Nie obciąża żołądka, tak jak leki doustne, dlatego jest niezawodny w przypadku najmłodszych. Wiele osób twierdzi, że jest to jedyna skuteczna metoda na pozbycie się kataru u niemowlaka. W czym jeszcze może pomóc nebulizacja? Jakie są jej największe zalety?

W przypadku małych dzieci, ale również i dorosłych nebulizacja pomaga:

  • rozrzedzić zalegającą gęstą wydzielinę,

  • udrożnić zatkany nos,

  • wykrztusić plwocinę,

  • nawilżyć przesuszone błony śluzowe nosa oraz gardła,

  • dać szybki efekt terapeutyczny,

  • na kaszel i wodnisty katar.

Niezawodny w niemal każdym aspekcie

Jak widać, jest naprawdę wiele aspektów, które mówią o skuteczności tej metody, jaką jest nebulizacja. Przy nebulizatorach siateczkowych jest o tyle fajnie, że można dzięki nim podawać niemal wszystkie leki przeznaczone do nebulizacji, w tym również sól fizjologiczną. Niemniej jednak podobnie jak większość zabiegów, również w inhalacjach wyróżnia się pewne przeciwwskazania. O te warto zapytać lekarza – informacje te powinny być również dostępne na ulotce urządzenia, a już tym bardziej w Internecie – bądź farmaceutę, aby nie wystąpiły ewentualne działania niepożądane. Niemniej jednak pamiętajmy o tym, że nebulizator siateczkowy jest po to, aby pomagać nam w zwalczaniu infekcji i radzeniu sobie z różnymi schorzeniami układu dróg oddechowych.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *