Pękające żylaki

Pękające żylaki – co zrobić w razie takiej dolegliwości?

Żylaki kończyn dolnych są dolegliwością występującą powszechnie, która dotyka w głównej mierze kobiet. Zdarza się, że żylaki nóg pękają. Co najczęściej powoduje pękanie żylaków i jak powinno się wtedy postępować?

Co przyczynia się do pękania żylaków?

Żylakiem jest żyła, która ze względu na problemy z przepływem krwi stała się kręta, wypukła, osłabiona. W związku z tym jest ona w wyższym stopniu narażona na pękanie.

Rzadko kiedy dochodzi do samodzielnego pękania zmian żylnych. Zwykle pękające żylaki na nogach są rezultatem urazu, na przykład podczas uderzenia kończyną o mebel, upadku czy dużego ciężaru wywołującego nadmierny ucisk. Ścianki żyły mogą wtedy ulec przerwaniu, co powoduje powstanie krwotoku.

Co zrobić, gdy dojdzie do pęknięcia żylaka?

Pęknięcie żylaka może spowodować pojawienie się dolegliwości bólowych oraz krwotoku wewnętrznego albo zewnętrznego w przypadku przerwania ciągłości skóry. Co zrobić gdy pęknie żylak na nodze?

Gdy pęknięcie jest znaczne, a utrata krwi duża, należy jak najszybciej skorzystać z pomocy lekarskiej. Do czasu jej uzyskania należy zatamować krwawienie przez wykonanie opatrunku oraz utrzymywać nogę w górze. W przypadku niewielkich pęknięć nie ma konieczności pomocy lekarskiej.

Profilaktyka żylaków – jak zapobiegać ich pękaniu?

Aby zmniejszyć ryzyko pękania żylaków oraz jednocześnie zredukować dolegliwości żylne, zaleca się odpowiednie leczenie.

Bardzo dobre efekty daje terapia uciskowa – kompresyjna, która polega na noszeniu wyrobów uciskowych. Zaliczają się do nich głównie rajspoty antyżylakowe, podkolanówki czy pończochy uciskowe na żylaki.

Należy pamiętać o tym, by przed zakupem takich wyrobów skonsultować się ze specjalistą, który doradzi, jaki stopień ucisku będzie najlepszy. Należy też zmierzyć nogi, by prawidłowo dobrać rozmiar wyrobów.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *