Ośrodek badań klinicznych

Ośrodek badań klinicznych w Warszawie – szansa na skuteczniejsze leczenie

Medycyna stale się rozwija, a opracowanie nowych leków i terapii nie byłoby możliwe bez profesjonalnych badań klinicznych. Udział w nich to także korzyść dla pacjentów, którzy mogą dzięki temu skorzystać z innowacyjnych metod leczenia i zwiększyć szanse na szybki powrót do zdrowia.

Jak badania kliniczne pomagają w leczeniu chorób?

Przed wdrożeniem jakiejkolwiek metody leczenia musi ona zostać dokładnie przetestowana pod kątem skuteczności oraz bezpieczeństwa. O ile wstępne badania odbywają się w laboratoriach i wykorzystują modelowanie komputerowe, tak na dalszych etapach niezbędny jest udział żywych pacjentów. Obecnie badania kliniczne z udziałem ludzi są bardzo szczegółowo nadzorowane, a świat medycyny uznaje wyniki za wiarygodne jedynie wtedy, gdy badanie przeprowadzono według zasad Dobrej Praktyki Klinicznej – jest to międzynarodowy kodeks etyczny, określający sposób prowadzenia, dokumentowania i prezentowania wyników badań.

Działanie nowego leku bądź nowatorskiej terapii musi zostać udowodnione na dużej grupie pacjentów – są oni dobierani według ustalonych wytycznych. W ośrodkach badawczych, jak Clinical Best Solutions w Warszawie, próbki badań są przechowywane w ściśle określonych warunkach, tak by nic nie zaburzyło wyników. W trakcie badań oraz analizy wyników można ocenić skuteczność nowej metody leczenia, skalę skutków ubocznych oraz to, czy jest ona bardziej komfortowa dla pacjenta.

 

Co zyskuje pacjent biorący udział w badaniach klinicznych?

Badania kliniczne często dotyczą chorób, które są nieuleczalne albo obecnie stosowane metody leczenia są mało efektywne i bardzo negatywnie wpływają na codzienne funkcjonowanie pacjenta. Przez udział w badaniu pacjent zyskuje dostęp do nowych rozwiązań, które mogą być mniej uciążliwe, znacząco redukują ból, przyspieszają rekonwalescencję. Pacjent za te nowe metody leczenia nie musi płacić i przez cały czas pozostaje pod kontrolą lekarzy.

Udział jest zawsze dobrowolny, a do tego pacjent ma prawo zrezygnować z dalszego udziału na dowolnym etapie badań, nie ponosząc żadnych konsekwencji prawnych. Badania kliniczne dotyczą chorób z każdej dziedziny medycyny, choć oczywiście najwięcej badań robi się w kierunku schorzeń często diagnozowanych.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *