Izolacja cieplna

Ochrona domu przed warunkami atmosferycznymi

Ochrona domu przed wpływem warunków atmosferycznych kojarzy nam się przede wszystkim z właściwym pokryciem dachowym – słusznie, jednak nie tylko to jest istotne. Temat możemy w dużo szerszy sposób przybliżyć, omawiając kontekst ochrony przed warunkami atmosferycznymi domów pasywnych. Producenci znanych i sprawdzonych systemów budowy domów pasywnych wskazują, że powinno nam zależeć na prawidłowej, ciepłej i otwartej dyfuzyjnie izolacji.

Nieprzepuszczające wody płyty podpokryciowe

Głównym materiałem systemów Steico, którym się przyglądamy, są podpokryciowe płyty izolacyjne. To płyty hydrofobizowane, które nie przepuszczają wody. Woda nie przenika przez płyty, za to jest odprowadzana po ich zewnętrznej powierzchni. Płyty łączone są dzięki profilom pióro-wpust, w związku z czym tworzą także warstwę chroniącą przed wiatrem. Trzeba też dodać, że płyty Steico są otwarte dyfuzyjnie (na czym nam zależy), co znaczy, że pozwalają na odprowadzanie nadmiernej wilgoci. Stanowi to naturalne zabezpieczenie na długie lata. Jak mówi nam przedstawiciel SuperHouse.pl z Tarnowskich Gór, płyty podpokryciowe Steico są mocowane bezpośrednio do krokwi. W związku ze wspomnianym łączeniem pióro-wpust płyty tworzą szczelną powłokę, nawet bez zastosowania dodatkowych środków ochronnych jak folie dachowe – mówimy o dachach o kącie nachylenia powyżej 18 st. Warto też dodać, że omawiane płyty mogą być używane jako pokrycie tymczasowe dachu do 4 tygodni, gdy stosujemy je przy pracach modernizacyjnych, a w przypadku nowego budownictwa nawet trzy razy dłużej.

Izolacja cieplna

Mówiąc o warunkach atmosferycznych, musimy oczywiście pamiętać o temperaturze panującej na zewnątrz. Każdy – nie tylko fachowiec – zgodzi się ze stwierdzeniem, że w dobrze zaizolowanym domu mieszka się lepiej. Steico w swoich systemach dba także o izolację termiczną. To materiały z włókna drzewnego, które zimą zatrzymują cenne dla nas ciepło wewnątrz domu. Materiały izolacyjne omawianych systemów dbają także o to, aby latem w pomieszczeniach naszego domu panował przyjemny chłód bez konieczności stosowania urządzeń klimatyzacyjnych, które mogą być drogie i niestety często problematyczne. Materiały z włókna drzewnego charakteryzuje wyższa pojemność ciepła niż np. wełnę szklaną. Oznacza to, że materiały te mogą stawiać większy opór promieniom słonecznym w coraz upalniejsze w naszej strefie klimatycznej lato. Jest to potwierdzone badaniami naukowymi – jak wskazują ich wyniki, materiały izolacyjne z włókna drzewnego zdecydowanie rzadziej osiągają poziom temperatury, który dla człowieka odczuwalny jest jako nieprzyjemny.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *