Kiedy należą nam się alimenty?

Alimentami nazywa się świadczenia, które mogą być należne określonym członkom rodziny. Obowiązek zapewnienia pomocy pieniężnej lub w naturze w ramach alimentów spoczywa głównie na najbliższej rodzinie. Kto może otrzymać alimenty?

Przepisy prawa wskazują, kiedy można wnioskować o alimenty, a także kto dokładnie powinien je płacić. Nie są one jednak w wielu punktach bardzo precyzyjne. Do płatności alimentów zobowiązani są głównie krewni w linii prostej, do których zalicza się rodziców, dziadków, pradziadków, dzieci, wnuki czy prawnuki, a także krewnych takich jak rodzeństwo.

Alimenty mogą otrzymać:

  • krewni w linii prostej oraz rodzeństwo
  • dzieci, również te pozamałżeńskie
  • rozwiedziony małżonek w sytuacji, gdy nie został on uznany za wyłącznie winnego rozwodu
  • matka pozamałżeńskiego dziecka
  • osoba przysposobiona
  • macocha, ojczym, pasierb

Aby alimenty były możliwe do otrzymania, trzeba spełnić właściwe wymogi. Przede wszystkim można żądać ich wtedy, gdy znajdujemy się w niedostatku lub gdy nie mamy możliwości zapewnienia sobie odpowiednich środków do otrzymania. Oczywiście, alimenty przekazywane są również na dzieci, aby zagwarantować im właściwe środki do utrzymania po rozwodzie rodziców.

Jak długo rodzice płacą alimenty na dzieci?

W tym przypadku rodzice mają obowiązek utrzymywać dziecko aż do momentu, w który dziecko będzie mogło samo utrzymywać się samodzielnie. Warto jednocześnie pamiętać o tym, że nie zawsze granicą jest tutaj pełnoletniość dziecka, przykładowo obowiązek alimentacyjny może trwać do zakończenia studiów przez dziecko czy nawet dłużej, gdy nie może się ono utrzymać.

 

Skorzystaj z pomocy prawników

Jeżeli potrzebujesz pomocy w ubieganiu się o alimenty lub też masz je płacić, Kancelaria Adwokacka Kłosiński Bulesowski (kb-adwokaci.pl) działająca w Łodzi oferuje w tym zakresie kompleksową pomoc. W razie zlecenia sprawy pierwsza konsultacja prawna w kancelarii jest bezpłatna. Więcej informacji dotyczących oferty kancelarii można znaleźć na stronie: kb-adwokaci.pl.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *