materiałów uszczelniających

Materiały uszczelniające – o czym pamiętać przy wyborze?

Materiały uszczelniające są powszechnie stosowane w różnego rodzaju maszynach czy instalacjach przemysłowych. Ich zadaniem jest uszczelnienie połączeń łączonych elementów lub kluczowych podzespołów np. zaworów. Zastosowanie trwałych surowców uszczelniających odpornych na niekorzystne warunki jest ważne zwłaszcza w przypadku rurociągów, armatury oraz rozmaitych pomp. Dlatego też należy bardzo dokładnie dobierać materiały uszczelniające zwracając szczególną uwagę na ich skład surowcowy i parametry techniczne.

Surowce wykorzystywane do produkcji materiałów uszczelniających

Wybór surowców używanych w procesie produkcji materiałów uszczelniających jest obecnie bardzo szeroki i zależy od rodzaju produkowanego materiału. Inne komponenty są wykorzystywane w wyrobach przeznaczonych do uszczelnień kołnierzowych, a inne w szczeliwach stosowanych w pompach i zaworach. Jak wyjaśnia ekspert firmy Europolit specjalizującej się w produkcji profesjonalnych wyrobów uszczelniających:

„W produkcji szczeliw przeznaczonych do zastosowania w różnego typu pompach i zaworach wykorzystuje się przędze z wielu rodzajów włókien naturalnych jak i syntetycznych. W grupie surowców naturalnych najczęściej jest nią bawełna. Natomiast w drugiej włókna aramidowe, węglowe czy grafitowe. Zastosowanie specjalnej techniki wyplatania pozwala na uzyskanie szczeliwa o bardzo wysokich parametrach uszczelniających. Dodatkowo dla jeszcze lepszego efektu podczas splatania stosuje się impregnaty, których zadaniem jest zwiększenie odporności szczeliwa na wysokie temperatury bądź czynniki chemiczne lub mechaniczne. Inną kategorię stanowią materiały uszczelniające przeznaczone do połączeń kołnierzowych. Uszczelki tego typu produkuje się w dwóch wariantach. Pierwszy ma postać taśmy zaopatrzonej w warstwę samoprzylepną ułatwiającą montaż. Drugi występuje w formie gotowych uszczelek płaskich i może być produkowany według zestandaryzowanych rozmiarów lub według wzoru dostarczonego przez zamawiającego”.

Zastosowanie materiałów uszczelniających

Uszczelnianie części maszyn albo elementów instalacji przesyłowych jest niezmiernie ważne z dwóch powodów. Pierwszy to zapewnienie szczelności całej konstrukcji urządzenia, a tym samym podzespołom roboczym, które mają bezpośredni związek z przesyłanymi substancjami. Brak takiego zabezpieczenia mógłby trwale uszkodzić część elektroniczną urządzenia odpowiedzialną za jego sterowanie. Drugim powodem stosowania uszczelnień, szczególnie kołnierzowych jest zapewnienie szczelności instalacjom różnego rodzaju np. wodnym, powietrznym, wentylacyjnym. Wybór odpowiednich materiałów uszczelniających powinien być poprzedzony analizą ich parametrów technicznych, fizycznych i wytrzymałościowych, a także surowców, z których zostały one wykonane. Warto również zwrócić uwagę na atesty, szczególnie wtedy, kiedy chcemy uszczelnić urządzenia bądź instalacje funkcjonujące w bezpośredniej bliskości ludzi.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *