Magazyny energii

Czy inwestycja w magazyny energii jest rentowna?

Przy wzroście produkcji energii pojawia się konieczność jej magazynowania. Jest to skutek wpływu warunków pogodowych. Zarówno w elektrowniach słonecznych, jak i wiatrowych ilość uzyskanej energii jest silnie uzależniona od warunków atmosferycznych. Aby zapewnić stabilne zasilanie należy stworzyć system, który umożliwi akumulację nadwyżek w czasie zwiększonej produkcji, oraz swobodne korzystanie ze zgormadzonej energii w czasie ograniczonej produkcji energii. Idealnie w tym celu sprawdzają się magazyny energii.

Panele fotowoltaiczne produkują energię tylko w dzień, kiedy możemy zaobserwować promienie słoneczne. Przy sprzyjających warunkach pogodowych instalacja jest w stanie zaspokoić bieżące potrzeby gospodarstwa domowego. W sezonie zimowych produkcja jest znacznie ograniczona. Dlatego idealnym rozwiązaniem jest przechowywanie nadprodukcji wyprodukowanej w cyklu dobowym. Często właściciele instalacji fotowoltaicznych korzystają z lokalnych sieci przemysłowej, do której trafia nadmiar energii. Jest to rozwiązanie, które wiąże się z poniesieniem sporych kosztów. Zakład energetyczny zatrzymuje od dwudziestu do trzydziestu procent przesłanej energii pochodzącej z paneli. 

Czym są prywatne magazyny energii

Prywatne magazyny energii to najczęściej bateria akumulatora, która odpowiada za przechowywanie nadwyżek wyprodukowanej energii. Pozwala to na korzystanie z nich w dowolnej chwili. Montaż takiej baterii pozwala na zapewnienie niezależności energetycznej gospodarstwu domowemu, rolnemu, a nawet firmie. Mimo, że jednorazowy koszt takiej instalacji nie jest najniższy, to jest to inwestycja na lata.

Domowe magazyny mogą być bardzo opłacalnym rozwiązaniem dla konsumentów, którzy energię czerpią przy użyciu domowych instalacji fotowoltaicznych. Pozwoli to na wykorzystanie 100% wyprodukowanej energii w dowolnym czasie. Warto również zwrócić uwagę na coraz popularniejsze samochody elektryczne. Nie tylko stanowią ekologiczny środek transportu, mogą być również baterią, która jest w stanie przechwycić wcześniej wyprodukowaną energię elektryczną. 

Magazynowanie energii jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które z powodu różnych ograniczeń nie mogą korzystać z sieci energetycznej, lub to korzystanie jest mocno utrudnione. Również doskonale sprawdzi się w miejscach, w których często występują przerwy w zasilaniu. 

Wady domowych magazynów energii

Niestety nie jest to rozwiązanie pozbawione wad, jedną z nich jest koszt. Oczywiście jego amortyzacja docelowo spowoduje oszczędności, ale na początku oplata startowa jest znacznie wyższa, niż koszt przyłączenia do sieci. Jeśli chodzi o serwis, to producenci zazwyczaj dają długoletnią gwarancję, zazwyczaj wynosi ona około dziesięciu lat. 

Rozwój domowych magazynów energii w Polsce występuje bardzo mocno, jest to wynikowa dostępu do coraz bardziej zaawansowanej technologii oraz coraz lepszej wydajności rozwiązań służących do magazynowania. Swój udział ma tu również Unia Europejska, jej celem jest zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii. Coraz częściej będziemy spotykać się z magazynowaniem energii w Polsce i innych krajach członkowskich Unii Europejskiej. Duże grono specjalistów sądzi, że magazyny energii stanowią jeden z najważniejszych elementów transformacji energetyki.

Magazyny energii dają możliwość zoptymalizowania zużycia energii, wydłużają czas pracy urządzeń elektrycznych na prądzie wytworzonym dzięki odnawialnym źródłom energii. Zapobiegają efektowi wyłączania się instalacji fotowoltaicznej w szczytowym okresie. Pozwalają zaoszczędzić energię i pieniądze. 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *