Carex

Grypa jelitowa – jak ją leczyć i co zrobić, aby się nie zarazić?

Grypa jelitowa to schorzenie bardzo męczące i nieprzyjemne, dodatkowo można bardzo łatwo się nim zarazić. Biegunka, wymioty, nudności, osłabienie organizmu to dolegliwości, które powodują bardzo złe samopoczucie. Co zrobić przy przejść tę chorobę jak najłagodniej? Jak się uchronić przed zarażeniem?

Jak leczyć „jelitówkę”?

Grypę jelitową powodują rotawirusy lub norowirusy, które nie są łatwe do zwalczenia, ponieważ bytują nie tylko na chorym, ale również na miejscach dotykanych przez chorego oraz w jedzeniu. Obecnie nie ma jednego, skutecznego lekarstwa na grypę jelitową. Najważniejsze jest, aby prawidłowo nawadniać organizm, ponieważ biegunki i wymioty często prowadzą do odwodnienia. Trzeba pić dużo wody mineralnej, a także warto sięgnąć po elektrolity. Trzeba zrezygnować z ciężkostrawnych potraw, surowych i słodkich. Dietę należy utrzymywać nawet po ustąpieniu objawów, nawet przez miesiąc. Biegunki i wymioty wycieńczają organizm, dlatego trzeba odpoczywać, by organizm miał możliwość całą energię poświęcić na zwalczanie wirusów. Tak naprawdę przy „jelitówce” nie mamy siły wstać z łóżka.

Jak uchronić się przed zarażeniem?

Niestety wirusem grypy jelitowej można zarazić się bardzo łatwo, wirusy mogą być wszędzie, a nawet krótki kontakt z osobą chorą wystarczy, aby się zarazić. Aby zminimalizować ryzyko zachorowania, trzeba trzymać się kilku zasad.

Bardzo ważne jest, w jakiej kondycji jest nasz układ odpornościowy. Od tego zależy czy zachorujemy oraz w jaki sposób będzie przebiegała choroba. Istotne jest też, czy regularnie uprawiamy aktywność fizyczną- im lepsza kondycja, tym lepiej znośna jest grypa jelitowa.

 Lecz najważniejszą sprawą w zapobieganiu tej chorobie jest higiena. Może wydawać się to proste, ale często zapominane- trzeba myć ręce. Jeśli w domu jest osoba chorująca na „jelitówkę”, należy myć ręce jeszcze częściej niż zwykle. Ważna jest technika mycia rąk oraz środek myjący, można używać mydła antybakteryjnego np. Carex, Dettol, Świt Pharma. Ręce trzeba umyć zawsze po przyjściu do domu oraz przed przygotowywaniem posiłków.

Poza myciem rąk, korzystne będzie przecieranie powierzchni narażonych na wirusy, szmatką nawilżoną wodą z octem, który ma właściwości dezynfekujące. Obowiązkowe jest częste wietrzenie mieszkania oraz dezynfekcja toalety, szczególnie po skorzystaniu z niej przez osobę chorą. Podsumowując, aktywność fizyczna, prawidłowa dieta oraz higiena może zapobiec zarażeniu się wirusami grypy jelitowej i nie tylko. Dlatego dbajmy o to każdego dnia.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *