badanie u neurologa

Czym zajmuje się neurolog?

Neurolog jest lekarzem, który specjalizuje się w obserwacji różnych reakcji pacjenta z zakresu układu nerwowego. Pomoc specjalisty przydaje się w diagnozowaniu różnych przypadłości. Dzięki temu możliwe jest szybkie zlecenie odpowiedniego leczenia. Zastanawiasz się, co tak naprawdę należy do obowiązków neurologa i kiedy konieczna jest wizyta u tego lekarza? Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.

Czym jest neurologia i w jakich problemach może pomóc neurolog?

Neurologia jest jedną z dziedzin medycyny. Jej głównym zadaniem jest diagnozowanie nieprawidłowości i chorób związanych z układem nerwowym:

  • obwodowym,
  • ośrodkowym.

Specjaliści z takich placówek, jak Niepubliczny Zakład Podstawowej i Specjalistycznej Opieki Zdrowotnej MEDAN, zauważają, że neurologia skupia się przede wszystkim na procesach, które wpływają negatywnie na układ nerwowy u człowieka.

Zadaniem neurologa jest wykrywanie i diagnozowanie chorób neurologicznych. Stawia on zatem wstępną hipotezę dotyczącą stanu zdrowia, a na jej podstawie zleca dalsze badania, które ją potwierdzają lub wykluczają. W ten sposób można rozpocząć leczenie pacjenta. Do neurologa warto zgłosić wtedy, kiedy dokuczają Ci takie problemy, jak:

  • rwa kulszowa,
  • padaczka,
  • zwyrodnienie kręgosłupa,
  • choroba Parkinsona.

Jak przebiega badanie u neurologa?

Zadaniem lekarza neurologa na pierwszej wizycie jest dokładne poznanie pacjenta. Po odbyciu rozmowy wykonuje on również podstawowe badania, których celem jest sprawdzenie objawów fizjologicznych u pacjenta. Wiążą się one między innymi z odruchem kolanowym.

Oprócz standardowych badań podczas pierwszego spotkania neurolog ocenia także to, jak pacjent się porusza, czy ma prawidłowo wykształcony aparat mowy oraz czy nie ma problemów z czuciem powierzchniowym. Dzięki obserwacji reakcji pacjenta jest on w stanie przedstawić wstępną diagnozę i na jej podstawie zlecić kolejne badania.

Jakie zaawansowanie badania może zlecić neurolog?

Podstawowy wywiad neurologa z pacjentem pozwala na postawienie wstępnej diagnozy. Bardzo często do jej potwierdzenia niezbędne jest natomiast wykonanie dodatkowych badań. Jest to między innymi tomografia komputerowa. Takie badanie radiologiczne wykonuje się na konkretne partie ciała. Ponadto często zaleca się również rezonans magnetyczny, elektroencefalografię oraz tomografię emisyjną. Wiele osób decyduje się na ich wykonanie w prywatnych placówkach, gdzie czas oczekiwania jest zdecydowanie krótszy niż w przypadku przychodni z kontraktem NFZ.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *