endodoncja

Co to jest i na czym polega endodoncja?

Z terminem endodoncja albo leczenie endodontyczne spotkała się kiedyś większość pacjentów, którzy mieli okazję zgłosić się do gabinetu stomatologicznego z problemem odczuwalnego bólu w jamie ustnej. Leczenie endodontyczne to rodzaj przeprowadzanego przez dentystę zabiegu, który ma na celu uratowanie bardzo chorego w wyniku postępującej choroby próchnicowej zęba, przed niechybną ekstrakcją. Inna, już bardziej znana nazwa tego zabiegu to leczenie kanałowe. W artykule dokładniej opisujemy, kiedy konieczne jest wykonanie leczenia endodontyczne oraz na czym ono polega.

Co oznacza termin endodoncja?

Endodoncja to nazwa określająca cały dział stomatologii zajmujący się diagnostyką oraz leczeniem chorób miazgi zębowej, oraz tkanek okołowierzchołkowych. Diagnostyką takich problemów oraz przeprowadzaniem zabiegów zajmują się lekarze specjalizujący się w stomatologii zachowawczej, czyli w stomatologii ogólnej. Inna nazwa leczenia endodontycznego, czyli leczenie kanałowe, jest związane z miejscem wykonywania zabiegu, czyli z miejscem, w którym znajduje się leczona miazga zębowa. Jest ona częścią zęba, która znajduje się w kanałach zębowych. Przez to każdy zabieg leczenia kanałowego musi być wykonywany przy użyciu bardzo cienkich narzędzi piłujących i penetrujących, czyli narzędzi endodontycznych.

Jak dodaje nasz rozmówca, dentysta z Kliniki Stomatologicznej Viscardi w Tychach: W XXI wieku w zasadzie każdy zabieg leczenia kanałowego jest wykonywany z zastosowaniem umożliwiających stomatologowi wykonywanie na bieżąco dokładnej obserwacji wnętrza komory zęba mikroskopów oraz z pozwalających dokonanie pomiarów głębokości kanału endometru. Przed przystąpieniem do leczenia endodontycznego stomatolog zazwyczaj także zleca najpierw wykonanie zdjęcia RTG chorego zęba, na którym dokładnie widać ilość kanałów, jaką ma dany ząb oraz ich przebieg.

Jakie są wskazania do przeprowadzenia leczenie andodontycznego?

Wskazaniami do przeprowadzenia leczenia endodontycznego mogą być wszelkie możliwe zakażenia miazgi zębowej oraz tkanki okołowierzchołkowej zęba. Wśród najczęściej wymienianych wskazań do zastosowania leczenia kanałowego znajdują się więc przede wszystkim: głębokie ubytki próchnicowe, czyli sytuacje gdy bakterie próchnicowe zdołały już się przedrzeć przez szkliwo i zębinę i docierają do unerwionych i ukrwionych kanałów zęba, martwica miazgi zębowej, zgorzele miazgi, zapalenia tkanek okołowierzchołkowych, urazy mechaniczne zęba (m.in. zwichnięcia i złamania) oraz nieprawidłowo wykonane wcześniejsze leczenie endodontyczne.

Na czym dokładnie polega leczenie endodontyczne zęba?

Dziś, dzięki udoskonaleniu metody leczenia oraz wykorzystywanych przy wykonywaniu leczenie kanałowego narzędzi, cały zabieg można przeprowadzić w trakcie jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym. Kiedyś, tzn. jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu, leczenie endodontyczne wymagało wykonania kilku wizyt u stomatologa, w trakcie których wykonywało się etapowo zatruwanie miazgi zębowej, żeby ją przygotować do usunięcia. Dziś wszystkie niezbędne czynności można wykonać w trakcie jednej wizyty.

Każde leczenie kanałowe składa się z kilku etapów, kolejno są to:

  • Oczyszczanie kanałów zębowych z miazgi,
  • Odkażanie oczyszczonych kanałów zębowych,
  • Poszerzanie kanałów zębowych,
  • Wypełnianie kanałów zębowych gutaperką.

Po tak wykonanym zabiegu konieczne jest jeszcze odbudowanie, zazwyczaj bardzo zniszczonej w wyniku działania choroby próchnicowej korony zęba. W efekcie leczenia kanałowego ząb pozbawiony znajdującego się w kanałach unerwienia i ukrwienia jest tak naprawdę już martwy, jednak nadal może pełnić swoje funkcje i nie będzie konieczności jego odbudowy poprzez wszczepienie implantu zębowego lub zastosowanie innych, protetycznych metod. Dlatego też, jeżeli usłyszymy od stomatologa, że jest możliwość wykonania leczenia kanałowego, które będzie w stanie sprawić, że nie będzie trzeba usunąć chorego zęba, zawsze warto jest taką próbę podjąć, ponieważ można dużo zyskać.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *