Badanie zagęszczenia gruntu

Na czym polega badanie zagęszczenia gruntu?

Badanie zagęszczenia gruntu jest konieczne przy różnego typu budowach. Na czym dokładnie polega?

Po co wykonuje się badanie zagęszczenia gruntu?

Badanie zagęszczenia gruntu to bardzo złożony proces, który ma celu sprawdzenie, czy stan faktyczny jest zgodny z projektem. Jeśli wystąpią jakieś nieprawidłowości, to dzięki takim działaniom można dostabilizować grunt i poprawić jego właściwości, w tym na przykład wytrzymałość, odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne, czy nawet przepuszczalność wody.

Wszystko po to, by zapobiec niemiłym niespodziankom. Badanie zagęszczenia gruntu powinno być wykonane jeszcze przed budową i opierać się na ustalonych wcześniej wytycznych, czyli po prostu opierać się na przygotowanym projekcie.

Na czym polega badanie zagęszczenia gruntu?

Istnieją trzy sposoby na sprawdzenie zagęszczenia gruntu. Pierwszy z nich to badanie lekką płytką dynamiczną, które ma za zastosowanie w przypadku stabilnego podłoża, w którym nie ma luźnych ziaren. Zasięg tej metody to około 0,5 metra. Samo badanie zagęszczenia gruntu polega na dynamicznym obciążaniu okrągłej płyty stalowej o średnicy 30 cm ze znormalizowanym obciążeniem. Sama jej nasada jest połączona z elektronicznym rejestratorem wyników, który po wykonaniu 3 pomiarów oblicza wynik.

Drugim sposobem na sprawdzenie zagęszczenia gruntu opiera się na wykorzystaniu cylindra wciskanego. Sprawdza się on w przypadku badania gruntów piaszczystych. Zanim jednak przystąpi się do badania, najpierw należy wyrównać powierzchnię tak, aby grunt mógł dokładnie wypełnić górną część cylindra.

Gdy nastąpi całkowite zagłębienie cylindra, należy odsłonić jego zewnętrzną część, wyjąć cylinder z podłoża i wydobyty grunt, który następnie należy spakować i przewieźć do laboratorium w celu dalszych badań.

Trzeci sposób badania zagęszczenia gruntu i zarazem najpopularniejszy opiera się na wykorzystaniu sondy dynamicznej DPL. Ta metoda jest przydatna przy badaniu nasypu drogowego, czy innych robotach ziemnych i pozwala na zbadanie podłoża o głębokości 6-10 metrów. Sam sondaż polega na dynamicznym pogrążaniu końcówki stożkowej do podstawy gruntowej, a jej wynikiem są wartości oznaczające liczbę uderzeń na jednostkę pogrążenia.

Ostateczny wybór metody badania zagęszczenia gruntu nie może być przypadkowy i warto mieć tego pełną świadomość. Aby badanie skończyło się sukcesem, należy dobrać sposób zgodnie z rodzajem powierzchni oraz głębokością badanego gruntu.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Firma Geologiczna Felkel & Guś Sp. z o.o.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *