refundacja leków

Od czego zależy, czy lek jest refundowany?

Refundacja sprawia, że niektóre produkty farmakologiczne, czyli leki, wyroby medyczne oraz środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, są dostępne w różnych cenach dla różnych pacjentów. Niektórzy pacjenci mogą mieć możliwość uzyskania znaczącej zniżki na stosowane produkty. Możliwość zakupu leków refundowanych mają wyłącznie osoby ubezpieczone, które dostały na nie wystawioną przez osobę upoważnioną receptę. W naszym artykule dokładniej opisujemy, jakie produkty farmakologiczne mogą zostać objęte refundacją oraz jacy pacjenci i kiedy mogą z przyznanych na nie zniżek korzystać.

Na czym polega refundacja leków i wyrobów medycznych?

Refundacja leków, czyli obniżenie ich ceny dla wybranych pacjentów jest związane z tym, że wyroby te zostały objęte dofinansowaniem przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Z refundacji mogą korzystać wyłącznie osoby ze specjalnym wskazaniem na podstawie otrzymanej od lekarza recepty. Programem refundacji mogą być objęte nie tylko wskazane we wstępie leki, wyroby medyczny i środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego. Program refundacji może obejmować również np. paski testowe do glukometrów oraz niezbędne na co dzień do stosowania sprzęt medyczny czy specjalistyczne opatrunki na rany. Dokładna lista wyrobów farmakologicznych i medycznych, które mogą być objęte refundacją jest jednak ograniczona wyłącznie do wyrobów, których stosowanie jest szczególnie ważne dla zdrowia osób ubezpieczonych.

Jakie rodzaje produktów farmakologicznych mogą zostać objęte refundacją?

Jak tłumaczy nasz rozmówca, farmaceuta z apteki internetowej Miro:

Decyzję o tym, które dokładnie wyroby farmakologiczne i medyczne zostaną objęte refundacją podejmuje specjalna komisja Ministerstwa Zdrowia. W trakcie podejmowania decyzji brane są pod uwagę przede wszystkim skuteczność danych wyrobów medycznych, bezpieczeństwo ich stosowania, koszty związane z ewentualną ich refundacją oraz dostępność alternatywnych sposobów radzenia sobie z danymi problemami zdrowotnymi, z zastosowaniem innych preparatów czy wyrobów medycznych.

Innym warunkiem niezbędnym do objęcia danych wyrobów farmakologicznych i medycznych programem refundacji jest złożenie przez producenta w wyznaczonym terminie odpowiedniego wniosku o refundację.

Kto może skorzystać z refundacji i z niższych cen leków i wyrobów medycznych?

Zniżka związana z refundację leku i wyrobu medycznego nie obejmuje każdego pacjenta. Nie zawsze też musi być tak samo wysoka. O dostępności i wysokości refundacji na zakup danych produktów medycznych decydują głównie uprawnienia do określonego rodzaju świadczeń zdrowotnych oraz tzw. uprawnienia dodatkowe, które przyznawane są np. inwalidom wojennym czy honorowym dawcom krwi lub organów do przeszczepów. Przywileje związane z możliwością otrzymania leków w niższych cenach mają też osoby po ukończeniu 75 lat, które są w trakcie leczenia na znajdujące się na liście leków refundowanych choroby.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *