Cofające się dziąsła

Cofające się dziąsła – jak temu zaradzić?

Masz wrażenie, że Twoje zęby nagle wydają się być dłuższe? Martwi Cię inny kolor dziąsła? To mogą być pierwsze objawy cofających się dziąseł. Dowiedz się, czym jest ta przypadłość i jak należy sobie z nią radzić.

Przyczyny cofających się dziąseł

Cofające się dziąsła, czyli recesja dziąseł, to proces stopniowego obniżania się dziąseł. W efekcie dolna część zębów zaczyna się odsłaniać, a czasami widoczny jest nawet korzeń zębów. Główną przyczyną odsuwania się dziąseł jest nieprawidłowe szczotkowanie zębów i nie do końca poprawne nawyki, które stale powielane mają negatywny wpływ na kondycję dziąseł i zębów. Zbyt mocne i agresywne szczotkowanie zębów może prowadzić do uszkodzenia tkanki i jej stopniowego osuwania się. Przyczyną recesji dziąseł może być także bruksizm, a także może być to uwarunkowane genetycznie.

Objawy cofających się dziąseł

Jednymi z pierwszych objawów cofających się dziąseł jest widoczna zmiana wizualna. Zęby wydają się być dłuższe, a dziąsło zmienia swój kolor. W późniejszym etapie pojawić się może ból – szczególnie przy spożywaniu zimnych bądź gorących posiłków czy też przy wdychaniu zimnego powietrza. Odsłonięte szyjki zębowe są silnie unerwione i wrażliwe na dotyk czy też zmiany temperatur. Zęby są nadwrażliwe, a na granicy korony i korzenia zęba tworzą się tzw. ubytki klinowe.

Cofające się dziąsła – co robić?

W początkowej fazie, recesja dziąseł to problem natury estetycznej. Zęby wyglądają na nienaturalnie dłuższe, mogą różnić się kolorem – podobnie jak dziąsła. W tym momencie najlepiej jest zareagować, ponieważ wkrótce osuwające się dziąsła mogą odsłonić szyjki zębowe i doprowadzić nie tylko do nadwrażliwości, ale do wielu chorób dziąseł i przyzębia. Najlepiej problem ten zgłosić swojemu stomatologowi, który z pewnością oceni stan jamy ustnej i zaproponuje odpowiednie leczenie. Wizytę możesz odbyć np. w klinice dentystycznej AllSmiles Dental w Lublińcu.

Leczenie recesji dziąseł

Jeżeli wcześnie udasz się do lekarza, to bardzo możliwe, że leczenie nie będzie konieczne. Po ustaleniu przyczyn osuwania się dziąseł, stomatolog poinstruuje Cię, co robić, by pożegnać się z problemem. Swoją uwagę zapewne skupi wokół prawidłowego szczotkowania czy nitkowania zębów czy też konieczności stosowania ochraniacza na zęby.

Jeżeli recesja dziąseł jest w stanie zaawansowanym, konieczne będzie podjęcie leczenia. Wyróżnia się kilka metod:

  • zabieg chirurgiczny – tzw. przeszczep dziąsła; zabieg wykonywany przez periodontologa, czyli specjalistę od chorób dziąseł,
  • zabieg z wykorzystaniem fibryny – zabieg, który ma na celu wstrzyknięcia pozyskanej z osocza pacjenta fibryny – białka, które odbuduje tkankę,
  • higienizacja jamy ustnej – stosowana w lekkich przypadkach; składają się na nią zabiegi takie jak skaling czy piaskowanie zębów, mające na celu oczyścić powierzchnię zębów z zalegającego kamienia nazębnego i wyczyszczenia szyjek zębowych.

Jednak najlepszym sposobem na „wyleczenie” dolegliwości jest jej zapobieganie. W tym celu należy w prawidłowy sposób szczotkować i nitkować zęby. Używać do tego celu odpowiedniej szczoteczki, a także pasty do zębów.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *