biała dieta

Co to jest “biała dieta” i kiedy należy ją stosować?

Klasycznym błędem osób wybielających zęby jest przekonanie, że skoro o zabiegu szkliwo jest białe (jasne), to natychmiast możemy wrócić do starych nawyków, np. bezkarnie opychać się czekoladą, pić kawę i soki owocowe. Jeżeli tak zrobimy, to po kilku dniach może okazać się, że nasze zęby też wróciły do swego pierwotnego stanu, czyli do barwy sprzed wybielania. Aby temu zapobiec należy stosować “białą dietę”. Czy to oznacza, że przez wiele tygodni nie będziemy mogli wgryźć się w tabliczkę czekolady?

Na szczęście dla wszystkich łasuchów, wielbicieli kawy i herbaty czy ciemnych soków owocowych, “biała dieta” obowiązuje przez bardzo krótki okres po wykonaniu wybielania zębów.

Minimum 48 godzin wstrzemięźliwości od kolorowych pokarmów

Rygorystyczna “biała dieta”powinna być stosowana minimum 48 godzin po zabiegu. Doradca z hurtowni sprzętu medycznego Limedic zaleca dłuższy okres: – „Dieta nie jest trudna w utrzymaniu, a przy tym zdrowa, więc przedłużenie okresu stosowania będzie miało korzystny wpływ nie tylko a nasze zęby, ale także na ogólną kondycję organizmu. Jeżeli tylko możemy, powinniśmy powstrzymać się od spożywania silnie barwiących pokarmów przez około 5-7 dni, a jeżeli stać nas na takie poświęcenie, to nawet przez dwa tygodnie po wybielaniu zębów. W ten sposób zagwarantujemy sobie pewność, że szkliwo zdąży zregenerować się i odzyskać pełną odporność. “Biała dieta” może też być wstępem do świadomego odżywiania, nastawionego na poprawę kondycji i walorów estetycznych naszego uzębienia”.

Co jeść, a jakich produktów unikać po wybielaniu zębów?

Intuicja podpowiada, że powinniśmy jeść wszystko, co białe, a unikać produktów o silnym zabarwieniu. Rozumowanie jest poprawne, lecz nie rozstrzyga wszystkich wątpliwości. Aby się o tym przekonać, wystarczy spojrzeć na listę produktów, które możemy spożywać bez obaw o kolor szkliwa:

  • mleko i produkty mleczne – mleko, maślanka, kefir, jogurt, twaróg – wszystko, co pochodzi z mleka i nie zawiera owoców, nie jest dosładzane czy sztucznie barwione,
  • mięso drobiowe – kurczak, indyk i inny drób, najlepiej piersi, czyli białe mięso,
  • ryby i owoce morza – krewetki, małże, mięso ryb, ale bez kolorowych przypraw typu curry,
  • wybrane warzywa – wszystko co białe lub jasnozielone, ale także bakłażan i cukinia bez skórki,
  • owoce – właściwie jedynym bezpiecznym owocem jest banan, można też zjeść kokos czy melon, ale zasadniczo najlepiej nie eksperymentować i powstrzymać się od spożywania owoców, niezależnie od ich koloru,
  • produkty zbożowe – najlepszy jest biały chleb tostowy, ryż, biały makaron, jasne kasze,
  • napoje – najlepiej poprzestać na wodzie niegazowanej.

Jeżeli chodzi o produkty spożywcze “na indeksie”, to najbardziej niekorzystne jest spożywanie ciemnych owoców i produkowanych z ich udziałem soków oraz sztucznie barwionych napojów słodzonych. Zdecydowanie należy powstrzymać się przed spożywaniem czerwonego wina, czerwonego mięsa oraz czerwonych, żółtych i pomarańczowych warzyw. Powinniśmy zrezygnować z konsumowania owoców leśnych, winogron, aronii, borówek. Zaleca się też odmawianie sobie kawy, herbaty, słodyczy, w tym szczególnie tych, które zawierają kakao.

Ważna grupą pokarmów, które należy wykluczyć z diety, są wszystkie produkty zawierające w składzie chemię spożywczą, w tym szczególnie barwniki. Na etykietach oznaczone są literą E oraz cyfrą z przedziału 100-199. Jedyne wyjątki to E-170 i E-171, czyli barwniki białe.

Nie pal i miej pod ręką pastę wybielającą

Wybielanie zębów może być dobrą okazją do zerwania z paleniem. Wymuszona, kilkudniowa abstynencja może stać się dobrym początkiem do porzucenia niezdrowej używki. Jeżeli w pierwszych dniach po wybielaniu nie powstrzymamy się od palenia tytoniu w jakiejkolwiek postaci, zażółcenie szkliwa może osiągnąć wyższy poziom niż przed wybielaniem. Dym tytoniowy bardzo mocno przebarwia szkliwo.

Gdy zdarzy się, że zapalimy papierosa, niezwłocznie powinniśmy wyszczotkować staranie zęby, np. z użyciem pasty wybielającej Opalescence. Podobnie należy zachować się po spożyciu silnie barwiących pokarmów. Stomatolodzy zalecają w pierwszej kolejności intensywne płukanie wodą, a dopiero po 15-20 minutach staranne szczotkowanie z użyciem pasty wybielającej.

Dobrym sposobem na bezpieczne spożywanie barwiących napojów jest użycie słomki: dzięki temu możemy niemal całkowicie wykluczyć kontakt zębów z barwnikiem. Jednak najlepszym rozwiązaniem jest całkowite wykluczenie z diety ryzykownych dla koloru szkliwa składników.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *