Jak zorganizować przeprowadzkę za granicę?

Nie da się zaprzeczyć, że organizacja przeprowadzki to dość poważne przedsięwzięcie logistyczne.

Przede wszystkim musimy zaplanować kolejne kroki, a później konsekwentnie je realizować. Nawet, gdy chodzi o przeprowadzki krajowe, trzeba liczyć się z tym, że zorganizowanie wszystkiego może być naprawdę skomplikowane. Tymczasem, gdy w grę wchodzi przeprowadzka za granicę, zadanie to staje się jeszcze trudniejsze. O czym należy pamiętać?

Zaczynamy od załatwienia kwestii formalnych

Zdecydowanie dobrze byłoby zacząć od kwestii formalnych. To bardzo ważne, gdy przenosimy się do innego kraju. Wyobraźmy sobie, że w grę chodzi przeprowadzka do Niemiec. To niby nie tak daleko od Polski, jednak chyba każdy z nas chciałby uniknąć konieczności przyjazdu, gdy trzeba załatwić coś w urzędzie, opłacić rachunki itd. Dlatego też zaczynamy nasze przygotowania do przeprowadzki od rozwiązania wszystkich umów krajowych, opłacenia zobowiązań finansowych. Także ewentualna sprzedaż z domu czy mieszkania powinna być załatwiona wcześniej. Oprócz tego należy zgłosić wyjazd za granicę. Obecnie można to załatwić zarówno w urzędzie gminy, jak i za pośrednictwem Internetu. W kraju docelowym z kolei zaczynamy do zameldowania się i przerejestrowania samochodu.

Pakowanie dobytku

Kolejna kwestia to oczywiście zapakowanie rzeczy, które zamierzamy ze sobą zabrać. Gdy chodzi o przeprowadzki międzynarodowe naprawdę nie ma sensu zabierać ze sobą wszystkich drobiazgów. Także i zabieranie ze sobą mebli i sprzętu AGD warto przemyśleć – mogą one zostać uszkodzone podczas długiego transportu. Może będzie zatem lepiej zainwestować w nowe meble i sprzęty już po przyjeździe?

Ubrania, przedmioty osobiste, obuwie, pamiątki itd. – to wszystko pakujemy do kartonów. Delikatniejsze przedmioty warto zabezpieczyć za pomocą folii lub starych gazet. W ten sposób minimalizujemy ryzyko, że tego typu przedmioty ulęgną uszkodzeniom czasie transportu. Aby rozpakowywanie w nowym domu było prostsze, warto odpowiednio opisać kartony.

Przeprowadzki międzynarodowe – jaki transport będzie najlepszy?

Kiedy wszystko jest zapakowane, można zorganizować transport. Najtańszą możliwość stanowi oczywiście transport na własną rękę, jednak może być on bardzo kłopotliwy. Nie dość, że trzeba bardzo dokładnie zaplanować trasę, to jeszcze może się okazać, że konieczne będzie zaplanowanie noclegu po drodze. Przeprowadzki zagraniczne najlepiej zorganizować z pomocą profesjonalnych firm transportowych. W takim przypadku nie trzeba przejmować się ani załadunkiem ani rozładunkiem. Ponadto mamy pewność, że przewożone sprzęty zostaną odpowiednio zabezpieczone.