mieszkania

Czy zdrowiej jest żyć poza miastem?

Jeśli badania sugerujące, że ludzie mieszkający w pobliżu głównych dróg mogą mieć zwiększone ryzyko demencji, spowodowały u ciebie myśli o czystej, wolnej od ruchu ulicznego okolicy, to prawdopodobnie nie jesteś sam

Jeśli badania sugerujące, że ludzie mieszkający w pobliżu głównych dróg mogą mieć zwiększone ryzyko demencji, spowodowały u ciebie myśli o czystej, wolnej od ruchu ulicznego okolicy, to prawdopodobnie nie jesteś sam. Ale jaka jest rzeczywistość? Czy życie na wsi jest lepsze dla naszego zdrowia? Podobnie jak przyczyny samej demencji, nie jest to proste pytanie i nie ma jednoznacznych odpowiedzi.

Na pierwszy rzut oka ucieczka na wieś wydaje się dobrym pomysłem. Powietrze jest czystsze, zmniejsza się natężenie ruchu i zanieczyszczenie powietrza – co zmniejsza ryzyko udaru, raka płuc, chorób serca i układu oddechowego. Jest także więcej okazji, aby wyjść i ćwiczyć w całej tej otwartej przestrzeni – pamiętaj o tych długich spacerach z psem, o których fantazjujesz!

Dłuższe życie

Według kardiologów, jeśli chodzi o zanieczyszczenie powietrza, życie poza miastem jest dla nas lepsze. Dzieje się tak, ponieważ przebywanie z dala od ruchliwych dróg zmniejsza ryzyko uszkodzenia płuc i serca przez drobne cząstki i gazy emitowane przez ruch uliczny. Chociaż wiadomo, że autobusy, wieżowce i ruch stop-go zwiększają ryzyko narażenia na zanieczyszczenia, badacze twierdzą, że nie trzeba się posuwać zbyt daleko, aby zmniejszyć ryzyko zdrowotne. Im bliżej głównej drogi, tym gorzej, ale już wyprowadzka w okolice granic miasta może zrobić dużą różnicę.

Mimo wszystko badania pokazują, że zanieczyszczenie powietrza jest odpowiedzialne za średnie skrócenie długości życia o sześć miesięcy, a większość tego zanieczyszczenia jest napędzana przez populacje miejskie. Bardziej lub mniej odległe obszary wiejskie mają zwykle co najmniej o o połowę mniej zanieczyszczeń w powietrzu, niż sąsiadujące z nimi obszary miejskie. (np. Biedrusko pod Poznaniem vs Poznań). A rządowy raport, w którym stwierdzono, że wyniki zdrowotne są bardziej korzystne na obszarach wiejskich niż w miastach, zdaje się potwierdzać te wyniki.

Skomplikowany obraz

Średnia długość życia jest wyższa, śmiertelność niemowląt jest niższa, a potencjalne lata życia utracone z powodu wspólnych przyczyn przedwczesnej śmierci są również niższe na obszarach wiejskich. Ale to nie mówi całej historii – istnieją znaczne różnice w obszarach wiejskich i miejskich z powodu deprywacji. Ktoś, kto mieszka w wiejskiej miejscowości, powinien żyć dłużej niż ktoś żyjący w mieście, a ktoś żyjący w ubogiej dzielnicy miejskiej ma mniejszą szansę na życie tak długo, jak ktoś wychowany na zielonych przedmieściach.

Według raportu Urzędu Statystycznego z 2010 r., W którym starano się wziąć pod uwagę deprywację, średnia długość życia na obszarach wiejskich była wyższa, ale najbogatsze obszary miejskie charakteryzowały się najwyższymi notami.

Zielony i przyjemny?

Łatwo jest romantycznie urozmaicić krajobraz i zobaczyć go jako zieloną, wiejską idyllę, która jest cicha i bezstresowa. Ale nawet jeśli to prawda, Może ona przynieść własne problemy. Z przeciętną populacją osób starszych zamieszkujących obszary wiejskie samotność i izolacja mogą stać się problemem w miarę starzenia się społeczeństwa.

Dla osób starszych i cierpiących na brak samochodu lub transportu publicznego, zdystansowanych od przychodni, szpitali i lokalnych udogodnień, życie na wsi może stać się poważnym wyzwaniem.

Nawet młodsi pracownicy, których przyciąga obietnica większej przestrzeni wewnątrz i na zewnątrz, mogą spędzać wiele godzin dziennie w samochodzie, aby się poruszać, powodując więcej zanieczyszczeń i mniej ćwiczeń. Dlatego warto wybierać miejscowości świetnie skomunikowane z dużymi miastami i nieznacznie od nich oddalone, aby w razie potrzeby móc skorzystać z infrastruktury miejskiej lub dojechać do pracy. Taką miejscowością jest Biedrusko, położone zaledwie 6 kilometrów od granicy Poznania. Obecnie w Biedrusku powstaje nowoczesny i funkcjonalny kompleks mieszkaniowy, który możesz obejrzeć na stronie internetowej www.mieszkaniawbiedrusku.pl. Może i ty marzysz o przeprowadzce w spokojniejsze rejony, ale chcesz pozostać blisko dużego miasta? Biedrusko może okazać się właśnie tym, czego szukasz!