sny wielki sennik online marzenia senne

Jak zapamiętać swój sen? Poradnik

Wielu z nas zaraz po przebudzeniu zapomina swoje sny. Szkoda, bo symbole w nich występujące mogą czasem odpowiedzieć na ważne pytania związane z naszym realnym życiem oraz z przyszłością. Jak zapamiętać swoje sny i jak świadomie śnić? Pomaga w tym prowadzenie własnego dziennika snów.

Radzi wielki sennik online: Sadurski.com/sennik/

Miałem sen czy go nie miałem?

Niektórzy mówią, że nigdy nie mają żadnych snów. Pewnie faktycznie tak uważają, jednak na pewno tak nie jest. Te osoby po prostu swoich snów nie pamiętają. Nie zrobiły nic, aby ich zapamiętać, więc sny i symbole senne w nich występujące nie są dla nich istotne.

Innego zdania są osoby, które przywiązują dużą uwagę do swoich snów. Wiedzą, że świat marzeń sennych to nieznany świat, który umiejętnie wykorzystany może przynieść osobie śniącej pożytek w świecie realnym. Może nawet zmianę, która zmieni na korzyść całe życie. Takie osoby szukają informacji na temat świadomego snu. Chcą zapamiętać swoje sny.

Otóż umiejętność zapamiętywania swoich snów można wytrenować. Do tego trzeba tylko nieco chęci. Ci, którzy wcześniej twierdzili, że nie miewają żadnych znów, każdego ranka pamiętają ich kilka. Nie fragmenty, urywki snów, ale całą fabułę.

Aby umiejętnie te sny potem wykorzystać i zinterpretować, zapamiętane sny zaraz po przebudzeniu należy zanotować.

Mój dziennik snów

Po prostu przygotuj sobie zeszyt, długopis i połóż je obok łóżka, w którym spisz. Zanotowanie tego, co zapamiętałeś ze snu powinno być pierwszą czynnością od razu po przebudzeniu. Każda minuta zwłoki, choćby na wizytę w toalecie, to zapomnienie dużej części snu. Na pewno zanotujesz znacznie mniej, bo każda czynność powoduje, że mózg zajmuje się czymś innym, a nie przypomnieniem sobie snu.

Notowanie marzeń sennych

Jak zanotować sen? Po prostu pisz wszystko, co jeszcze pamiętasz. Choćby jakieś fragmenty, najważniejsze rzeczy. Skup się tylko na tym – na szybkim zapisaniu tego, co pamiętasz, bo z każdą chwilę będziesz pamiętać mniej. Nie pisz pięknie, nie zastanawiaj się nad formą, błędami, stylistyką. Ważniejsza jest treść. To, co napiszesz ma służyć tylko tobie, a raczej temu, aby póki można, odzyskać z pamięci to, co jeszcze pamiętasz. Jeśli zechcesz, potem treść możesz napisać „piękniej”.

Nadaj snu jakąś nazwę. Jak najkrótszą, jedno słowo. Jak w zeszycie będziesz miał sporo notatek, łatwiej będzie do konkretnych snów powrócić po tytule. Ale to nie jest najważniejsze, więc tytuł możesz napisać, gdy już notatka będzie gotowa. Wtedy przeczytaj ją. Podczas czytania może coś jeszcze sobie przypomnisz i będziesz chciała (chciał) coś dodać, uzupełnić. Zrób to w dowolnej chwili, nawet zanim skończysz czytanie.

Na końcu wyłuskaj z tego snu jakiś symbol, najważniejszą rzecz. Przedmiot, kolor, słowo, osoba, może coś innego. Śmierć? Kot? Wyścigi? Spadanie ze skały? Wypadanie zębów? Gdy już wiesz co było w tym śnie najważniejsze – już wiesz czego szukać w senniku.