firan na metry

Zakup firanek na metry. Zalety rozwiązania

Pięknie udekorowane okna to ozdoba każdego domu. Możliwości aranżacji jest bardzo wiele. Możemy przyozdobić okna gotowymi firankami na szelkach, taśmie lub przelotkach, firanami kupowanymi na metry, panelami firanowymi, lub zrezygnować z firan na korzyść rolet. Warto przemyśleć jak zasłonić okno, by nasz dom prezentował się stylowo zarówno od środka, jak i na zewnątrz.

Kiedy warto kupić firany na metry?

„Firanki tego typu świetnie sprawdzą się, jeśli mamy okna o niestandardowych wymiarach oraz jeśli wysokość mieszkania jest nietypowa. Standardowe firany dostępne w sklepach są projektowane do typowych wnętrz, natomiast kupując firany na metry, sami decydujemy, ile materiału potrzebujemy, by nasze okna wyglądały odpowiednio” – radzi specjalista ze sklepu internetowego z firanami i tekstyliami Polontex.

Decydując się na zakup firan na metry mamy większy wybór zarówno wzorów, jak i kolorów. Dostępne są również różne tkaniny, z których produkowane są firany. Do wyboru mamy firany żakardowe proste lub z efektem fali, firany haftowane lub woalowe.

Warto zwrócić na to uwagę, przyglądając się proponowanym modelom na sklepowych ekspozycjach.

Bardzo ważne przy zakupie firan na metry jest prawidłowe zmierzenie okna. Długość firan należy zmierzyć od umocowania żabek lub haczyków. Szerokość firanki powinna być około 2 razy większa niż okno. Można wtedy ją dowolnie marszczyć, aby pięknie układała się na oknie. W specjalistycznych sklepach, zajmujących się sprzedażą firan można liczyć na praktyczne rady i wskazówki, pracującego tam personelu.

Usługi dodatkowe.

Należy pamiętać, że zakup firan na metry to dopiero początek przygody z dekoracją okna. Teraz trzeba zadbać o ich ładne wykończenie oraz przygotowanie do zawieszenia. Jeśli potrafimy posługiwać się maszyną do szycia, to możemy spróbować wykonać to samodzielnie. Jednak większość z nas zapewne zdecyduje się na skorzystanie z dopasowania firan przez ich sprzedawcę bądź uda się do krawcowej. Firany na metry trzeba wykończyć po bokach oraz wszyć taśmę marszczącą lub szelki, za pomocą których upniemy je na oknie. Pamiętajmy, że gęstość marszczenia dobieramy do wzoru firanki. Jeśli jest gładka lub w delikatne wzory można ją bardziej zmarszczyć, natomiast firanka z gęstym wzorem lub takim, który chcemy wyeksponować, powinna być tylko lekko zmarszczona. Warto, by obszyciem firany zajęła się osoba wykwalifikowana, bo od tego zależy, jak firany będą się prezentowały na oknie.