Jakie zajęcia sportowe wybrać dla swojego dziecka?

W dobie komputerów i Internetu trudno zachęcić dzieci i młodzież do uprawiania sportu. Dobrze jest to robić już od najmłodszych lat, aby wyrobić w nich dobre nawyki.

Dobre przyzwyczajenia z pewnością zaowocują w przyszłości w kwestiach nie tylko zdrowotnych. Sport może się, bowiem stać dla malucha pasją, którą zechce pogłębiać i rozwijać w przyszłości. Być może będzie to pewnego rodzaju pomysł na jego zawodowe życie. Najważniejsze jest jednak to, aby poznawało zdrowy styl życia. Dlatego też warto na takie zajęcia zapisać dziecko już od najmłodszych lat.

Zajęcia dostosowane do wieku

Według psychologów najlepszy czas na rozwijanie pasji dziecka oscyluje pomiędzy 3 a 7. rokiem życia. W tym czasie dziecko jest w stanie posiąść pewne umiejętności, które pozwalają mu na uprawianie pewnych dyscyplin sportowych. Najważniejsze jednak jest to, aby nie zmuszać dziecko do uprawiania jakiegokolwiek sportu. Nie wolno stawiać przed nim zbyt wielkich wyzwań ani też nie wywierać presji. Uprawianie sportu musi kojarzyć się z przyjemnością, wówczas samo chętnie się do tego zabierze.

Wybór zajęć sportowych

Wszystko zależy oczywiście od wieku dziecku. O ile na pływalnię można chodzić z dzieckiem już od pierwszych miesięcy życia, tak na przykład uprawianie gimnastyki możliwe jest od 8. roku życia. Może być tak, że konieczne będzie podjęcie kilku prób zarażenia dziecka aktywnością fizyczną, zanim znajdzie to, co go naprawdę interesuje. Warto jednak zabrać je na basen, może wybrać się na pokazowe lekcje nauki gry w tenisa? A może okaże się, że Twój syn to urodzony piłkarz, a córka odkryje w sobie talent do tańca?

A co powiesz na karate?

Ostatnio modne i chętnie uczęszczane przez dzieci są zajęcia z nauki sztuk walki. Dużą popularnością cieszą się zajęcia karate prowadzone zgodnie z koncepcją Melody Szumana. Takie zajęcia w oparciu o różnorodne grupy wiekowe, nawet dla dzieci od 3 lat, prowadzi Szkoła Sztuk Walki dla Dzieci – Młodzi Wojownicy. Zajęcia te nie tylko podnoszą sprawność fizyczną, ale również kształtują charakter. Wspomniana koncepcja zakłada, bowiem stopniowe rozszerzanie względem dzieci. To w konsekwencji wciąż stymuluje ich rozwój. Ponadto takie zajęcia budują solidne poczucie własnej wartości. Zajęcia kształtują indywidualność, ale jednocześnie dziecko ma świadomość i poczucie przynależności do grupy, której jest członkiem i z którą dzieli swoje pasje. Treningi karate to przede wszystkim nauka samokontroli, dyscypliny i skupienia. Z pewnością te umiejętności, zaowocują w dorosłym życiu Twojego dziecka.