Jak zabezpieczyć sztywne ogrodzenie metalowe przed jego przekraczaniem?

Ogrodzenie posesji to pierwsza i najważniejsza linia obrony danego terenu przed włamywaczami i innymi osobami niepowołanymi. Nie ma jednak ogrodzenia, którego przy odrobinie zwinności i wysiłku nie da się przejść. Jeśli koniecznie zależy nam nie tylko na odstraszeniu czy wychwyceniu obecności intruzów, ale skutecznym powstrzymaniu ich od wkraczania na nasz teren, powinniśmy zainwestować w dodatkowe zabezpieczenia. Najprostsze i najskuteczniejsze z nich to druty kolczaste i ostrzowe.

Drut kolczasty

Drut kolczasty to typowy element zabezpieczeń obiektów takich jak tereny wojskowe i przemysłowe, lotniska czy zakłady karne. Wykonywany jest z dwóch lub trzech spiralnie skręconych drutów, na które w regularnych odstępach nawinięte są – tak by nie mogły się przesuwać – zwoje drutu o wystających na kilkanaście milimetrów, ostrych końcach. Autorem pomysłu na drut kolczasty był Francuz Louis Jannin, jednak został on opatentowany przez Amerykanina Josepha F. Gliddena w 1874. Pierwotnie drut kolczasty wykorzystywany był do grodzenia ogromnych pastwisk dla bydła – stawianie wokół tych terenów płotów byłoby zbyt kosztowne i czasochłonne. Drut kolczasty w formie zwojów można umieszczać na szczycie sztywnych ogrodzeń, rozpinać między ustawionymi w regularnych odstępach słupami, lub też tworzyć z kilku linii drutu płaszczyznę równoległą do ziemi.

Drut ostrzowy

Drut ostrzowy jest rozwiniętą i znacznie bardziej niebezpieczną wersją drutu kolczastego. Zamiast nawiniętych na drut nośny zwojów o ostrych końcach mamy do czynienia z cienką taśmą stalową z wyciętymi w niej ostrzami długości około 20 – 30 milimetrów. Drut ostrzowy jest stosowany głównie jako element zabezpieczeń obiektów państwowych, czyli lotnisk, zakładów karnych, terenów wojskowych – w niektórych krajach zakazane jest montowanie go na ogrodzeniach obiektów cywilnych, czyli np. fabryk czy magazynów. Jest on tak zwaną zaporą agresywną, gdyż powoduje głębokie rany w ciele osoby próbującej go forsować. Podobnie jak drut kolczasty może występować w formie luźnych zwojów przestrzennych, wykorzystywanych np. do budowy zasieków (tzw. koncertina), lub zwojów płaskich.

Szeroki wybór wysokiej jakości drutu ostrzowego do zabezpieczenia terenu znajdziemy w ofercie firmy ATLine, producenta i dostawcy zaawansowanych systemów zabezpieczeń.

Zapisz

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *