Osiedle Botanika w Nowej Hucie:

Jak wyliczyć koszty wykończenia mieszkania

Kupno mieszkania jest bardzo ekscytującym momentem w życiu każdego. Zdecydowana większość osób inwestując w nieruchomości decyduje się jednak na wybór mieszkania na rynku pierwotnym, co oznacza, że zanim będą się mogły do niego wprowadzić, muszą je najpierw wykończyć. Z jednej strony dzięki temu mamy możliwość zadbania o każdy, nawet najmniejszy detal w naszym otoczeniu, ale z drugiej wiążę się z dodatkowymi kosztami. W naszym artykule podpowiemy, jakie elementy musimy brać pod uwagę szacując koszty wykończenia mieszkania w stanie developerskim.

Ogrom możliwości wykończenia mieszkania

Zanim będziemy mogli chociaż w przybliżeniu oszacować koszty wykończenia swojego nowego mieszkania, musimy się dokładnie zastanowić czego dokładnie po nim oczekujemy i na jaki standard wykończenia chcemy się zdecydować. Wiadomo, że jedne osoby będą chciały wyremontować swoje mieszkanie jak najniższym kosztem, a inne będą chciały korzystać przy tym jedynie z najwyższej jakości materiałów. Przykładowo, jednym osobom starczy położenie na podłodze najtańszych paneli, natomiast inne będą chciały mieć drewniany parkiet. Różnice pomiędzy obydwoma rozwiązaniami już w tym momencie będą wynosiły kilkadziesiąt złotych na metrze kwadratowym, a to dopiero początek. Podobnie rzecz będzie wyglądała także przy wyborze innych elementów, jak np. glazura, drzwi wewnętrzne, zabudowa kuchenna, sprzęt AGD, a nawet farby czy kleje. Wszystkie, nawet najmniejsze użyte materiały w ogólnym rozrachunku będą dawały różnice w kosztach, o czym musimy pamiętać.

Oprócz zakupu wszystkich niezbędnych materiałów i urządzeń, kolejnym, i to bardzo istotnym kosztem, który będziemy musieli ponieść, są koszty robocizny. Wykończenie samemu mieszkania w większości przypadków nie wchodzi niestety w grę, a koszty wynajmu firm remontowych nie są wcale takie niskie. Innym rozwiązaniem jest kupno mieszkania wraz z wykończeniem.

Ile pieniędzy trzeba mieć na wykończenie mieszkania

Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik biura sprzedaży inwestycji Osiedle Botanika w Nowej Hucie: Biorąc pod uwagę wszystkie możliwe koszty planując wykończenie własnego mieszkania, musimy się liczyć z wydatkiem rzędu od 500-600 zł za m2 w wersji najtańszej, do nawet 1500-2000 zł za m2 w wersji ekskluzywnej, z wykorzystaniem wyłącznie najwyższej jakości materiałów. Z reguły jednak wykańczając mieszkanie zostajemy z rachunkiem, który mieści się gdzieś pośrodku obu tych skrajnych wartości, co oznacza, że szykując oszczędności na taki remont powinniśmy dla bezpieczeństwa zabezpieczyć około 1000 zł na m2. To bezpieczna kwota, w której na pewno powinniśmy się zmieścić.