adwokat

Jak wybrać adwokata? Czy kierować się ceną usług prawnych?

Życie czasem stawia przed nami sytuacje, które wymagają fachowej wiedzy z zakresu prawa. Często, bez odpowiednich kwalifikacji, gruntownego wykształcenia i doświadczenia nie jesteśmy w stanie sprostać otaczającej nas rzeczywistości. Z pomocą przychodzą usługi prawnicze, które uchodzą za kosztowne, dlatego warto wiedzieć jak dobrze wybrać adwokata i czy należy kierować się ceną usług prawnych.

Jak wybrać adwokata?

Sporo spraw dotyczących naszego życia wymaga profesjonalnego wsparcia prawnika. Prowadzenie działalności gospodarczej, kontrakty handlowe, odziedziczony majątek, długi, rozwód, czy też konflikt z prawem generują potrzebę fachowej pomocy adwokata. Wiele kancelarii prawnych oferuje szeroki zakres usług, możemy wybierać z grona adwokatów, z których każdy jest specjalistą w swojej dziedzinie. Stawiając na konkretnego prawnika, trzeba mieć na względzie jego doświadczenie, merytoryczną wiedzę oraz skuteczność działania. Oprócz zaangażowania i staranności należy od niego oczekiwać indywidualnego podejścia do rozpatrywanej sprawy. Trzeba pamiętać, że profesjonalny adwokat zapewnia klientowi rzetelne i terminowe wykonanie usługi oraz bezwzględną dyskrecję.

Dobrze posiłkować się pocztą pantoflową, zapytać rodzinę, przyjaciół, dalszych znajomych o sprawdzonego prawnika, który specjalizuje się w konkretnym zakresie. Warto poszperać w sieci, przeczytać opinie na temat wskazanego adwokata lub radcy prawnego. Dzięki zamieszczonym w internecie informacjom dowiemy się, który prawnik jest godny polecenia, a którego warto unikać.

Co wpływa na koszt pomocy prawnej?

Chociaż poszczególne kancelarie dysponują swoim cennikiem, trzeba mieć na względzie, że koszt usług prawnych warunkowany jest wieloma czynnikami. Z góry określona kwota często ulega modyfikacji w uzależnieniu od nakładu pracy i czasu prawnika. Ceny usług prawnych omawia dokładniej autor poradnika, gdzie wskazano, co najczęściej wpływa na koszty fachowej pomocy adwokata lub radcy prawnego.

O tym ile będziemy musieli wydać, decyduje rodzaj sprawy, jej stopień zawiłości i skomplikowania. Istotne znaczenie ma dziedzina prawa, którego nasze zlecenie dotyczy. Inaczej kształtują się koszty w obrębie zagadnień z zakresu prawa cywilnego, a inne cenniki obowiązują w sprawach karnych. Cena usług prawnych uzależniona jest też od renomy kancelarii oraz jej lokalizacji. W prestiżowych kancelariach, w których otrzymamy pomoc uznanych w środowisku prawników, musimy zazwyczaj głębiej sięgnąć do kieszeni. Również w dużych aglomeracjach miejskich ceny są wyższe niż w mniejszych miejscowościach.

Czy kierować się ceną usług prawnych?

W opinii wielu osób cena to główny czynnik, który wpływa na wybór określonej kancelarii prawnej. Spore rozbieżności cenowe pomiędzy poszczególnymi punktami sprawiają, że czasem szukamy najtańszej opcji. Trzeba jednak pamiętać, że nie warto ograniczać swojego wyboru wyłącznie budżetem. Wartość usługi przekłada się na jej jakość, doświadczenie i skuteczność prawnika w powierzonych mu zagadnieniach. Dlatego czasem dobrze postawić na droższego adwokata, dzięki któremu uzyskamy rzetelną pomoc i korzystne dla nas przeprowadzenie sprawy.