gabinet podologiczny

Wrastający paznokieć nie musi być problemem!

Zadbane paznokcie u stóp prezentują się schludnie i estetycznie. Nic więc dziwnego, że dbamy o regularne ich przycinanie. Czasem jednak nasze zabiegi pielęgnacyjne mogą nam zaszkodzić. Wystarczy nieodpowiednie przycięcie paznokcia, by zaczął on wrastać w skórę powodując dolegliwości bólowe. Na szczęście, istnieją skuteczne sposoby leczenia wrastającego paznokcia. Poznajmy je!

Czym jest wrastający paznokieć i jakie są jego objawy?

Czym jest wrastający paznokieć? To stan, w którym paznokieć stopy (najczęściej dużego palca) zamiast rosnąć w górę wrastają swoją boczną krawędzią w otaczającą je skórę. Początkowo stan ten powoduje zaledwie lekki dyskomfort. Niemniej, im bardziej paznokieć wrasta tym czujemy się gorzej. Objawy wrastającego paznokcia to przede wszystkim ból podczas chodzenia, obrzęk i zaczerwienienie. Nierzadko pojawia się również ropny naciek, który świadczy o rozwoju infekcji.

Przyczyny wrastających paznokci

Wrastający paznokieć najczęściej jest skutkiem nieodpowiedniej pielęgnacji. Bardzo często dolegliwość ta dotyka osoby, które obcinają paznokcie u stóp nadają im półokrągły kształt. Choć wygląda on estetycznie nie jest dobry dla naszych stóp. Dlatego też warto pamiętać, że obcinając paznokcie powinniśmy dbać o to, by nie były zbyt krótkie a także miały prosty kształt. Wrastaniu paznokci sprzyja również nieodpowiednie obuwie z wąskimi noskami, które sprawiają, że duży palec stóp jest ściśnięty. Jeśli więc masz tendencję do wrastania paznokci to znak, że trzeba postawić na wygodę.

Domowe sposoby na wrastający paznokieć

Jeśli problem nie jest bardzo nasilony możemy wypróbować domowe sposoby na wrastający paznokieć. Jednym z nich jest kąpiel w wodzie z solą, która nie tylko działa antyseptycznie zmniejszając stan zapalny, ale również sprawia, że obrzęk zmniejsza się a paznokieć robi się miękki co umożliwia jego usunięcie ze skóry.

Podobnie działa moczenie stóp w kąpieli z rozpuszczonych płatków mydlanych. Przy nasilonych objawach możemy pomóc sobie doraźnie poprzez stosowanie okładu z lodu. Może on nam pomóc również w samodzielnym usunięciu wrastającej części paznokcia, ponieważ działa jak naturalny środek znieczulający. Wystarczy obłożyć paluch lodem na kilka minut. Gdy poczujemy, że jest zdrętwiały za pomocą odkażonych cążków możemy spróbować wyciąć wrastającą część paznokcia. Po wszystkim odkażamy skórę oraz zakładamy jałowy opatrunek. Metody tej nie polecamy jednak w przypadku zaawansowanych zmian.

Kiedy warto udać się do specjalisty?

Jeśli domowe sposoby na wrastający paznokieć nie pomagają a obrzęk i ból są bardzo nasilone nie warto zwlekać. Wizyta w gabinecie podologicznym to najlepsze rozwiązanie w tej sytuacji. Podobnie w przypadku, gdy mamy do czynienia z wrastającym paznokciem u dziecka. Podolog przeprowadzi specjalny zabieg na wrastający paznokieć, którego celem jest usunięcie płytki paznokciowej ze skóry palca. Ponadto założy on na wrastający paznokieć klamrę, która skutecznie zabezpieczy go przed ponownym wrastaniem w palec. Zabiegi tego typu przynoszą doskonałe efekty, choć trzeba przygotować się na kilkudniowy czas gojenia, podczas którego należy chodzić boso lub często zmieniać opatrunki i skarpety.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *