Wiosenne ściółkowanie – najlepsze materiały na ściółkę

Ściółkowanie to metoda na zabezpieczenie korzeni roślin rosnących w ogrodzie przed przemarzaniem, najczęściej stosowana w sezonie jesienno-zimowym. Nie każdy jednak wie, że również wiosną umiejętne ściółkowanie może bardzo pozytywnie wpłynąć na zdrowie roślin w ogrodzie. Dowiedz się więcej na ten temat.

Czym właściwie jest ściółkowanie? Polega ono na przykryciu gleby wokół roślin równomierną warstwą materiału organicznego lub nieorganicznego. Ściółka może pełnić w Twoim ogrodzie bardzo różne funkcje, w zależności od tego, co jest dla Ciebie w danym momencie najważniejsze:

  • ogranicza wzrost chwastów;
  • wpływa pozytywnie na żyzność gleby;
  • chroni glebę przed nadmiernym wyparowywaniem wody w sezonie letnim.

ZIEMOVIT pokaże Ci, jakie materiały sprawią, że ściółkowanie pomoże Twoim roślinom, oraz jak przeprowadzać sam zabieg, aby ściółka odegrała zamierzoną rolę.

Mulczowanie – ściółkowanie trawnika

Warto zacząć od opisania jednej z najprostszych metod ściółkowania, która pomoże Twojemu trawnikowi w walce z chwastami oraz użyźni glebę. Pielęgnacja poprzez mulczowanie polega na tym, że bardzo drobno skoszony pokos zostaje równomiernie rozrzucony na powierzchni trawnika. Ten ekologiczny zabieg wpływa pozytywnie na:

  • gospodarkę wodną podłoża,
  • wzrost trawy,
  • zachowanie przez glebę składników odżywczych.

Mulczowanie warto wykonywać przy pomocy kosiarki wyposażonej w podwójne ostrza, system mielenia zmiennego i regulację wysokości korzenia. Takie urządzenie gwarantuje bowiem, że pokos będzie pocięty na drobne kawałki, dzięki czemu po rozrzuceniu na trawniku szybko się rozłoży, a nie zgnije. Przed wiosennym mulczowaniem należy usunąć z powierzchni trawy gałęzie i liście, tak aby mieć pewność, że pokos będzie czysty.

Na trawniku, na którym ściółkowanie zostało przeprowadzone niepoprawnie, może pojawić się warstwa filcu. Wówczas warto skorzystać z takiego produktu, jak nawóz granulowany do trawników z mchem ZIEMOVIT. Poprawi on odporność trawy na choroby grzybowe i pobudzi roślinę do wzrostu.

Słoma na ściółkę, zrębki drewniane czy ściółkowanie korą? Poznaj 3 ściółki

Ściółka może mieć bardzo różne właściwości w zależności od tego, jaki materiał zdecydujesz się użyć. Opcji do wyboru jest bardzo dużo – warto poznać przynajmniej te najczęściej stosowane w ogrodzie:

  1. Ściółka ze słomy – rozkłada się bardzo wolno, więc nadaje się do ściółkowania tych gatunków warzyw czy owoców (np. truskawek), które rosną bardzo wolno, a zatem potrzebują długotrwałej ochrony przed parowaniem wody z gleby;
  2. Ściółka ze zrębek drewnianych – zamiast robić ognisko z opadłych liści czy ułamanych gałęzi za pomocą rozdrabniacza ogrodowego lub rębarki, możesz otrzymać zrębki drewniane. Warto rozsypać je pod drzewkami owocowymi lub rabatami kwiatowymi. Zrębki drewniane m.in. chronią system korzeniowy rośliny przed owadami;
  3. Ściółka z kory – najpopularniejszy, najbardziej uniwersalny materiały do ściółkowania. Przede wszystkim wzbogaca glebę o próchnicę i poprawia jej strukturę.

Warto pamiętać o tym, że podobne efekty do ściółkowania przyniesie Ci również przekopanie ziemi, w której rośnie roślina, z takim produktem, jak torf ogrodniczy odkwaszony ZIEMOVIT. Również poprawia on strukturę gleby i napowietrza ją, a także dostarcza roślinom próchnicy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *