wiertła do drewna

Wiertła do drewna – jakie wybrać?

Wiercenie w drewnie to absolutna podstawa w życiu każdego miłośnika majsterkowania. Doświadczenia hobbyści z pewnością wiedzą już na ich temat wszystko. My podpowiadamy tym, którzy zaczynają swoją przygodę z majsterkowaniem!

Podstawy, czyli różnice między wiertłem do drewna a do metalu

Na początku obalimy mit, że aby zrobić coś w drewnie, nie wolno używać wiertła do metalu. Owszem, można to robić, jednak komfort pracy z pewnością nie będzie tak wysoki, jak przy skorzystaniu z wiertła do drewna. Drewno jest miękkie, nieregularne i włókniste. Praca w nim jest więc większym wyzwaniem, aniżeli można się spodziewać. Stosując wiertło do metalu, może się zdarzyć, że jego ostrze będzie się ześlizgiwać z deski czy płyty. Wszystko przez zbyt duży kąt wierzchołkowy wierteł do metalu. Mają one bowiem kąt rozwarty, w przeciwieństwie do tych przeznaczonych do obróbki drewna. To właśnie podstawowa różnica między tymi dwoma wiertłami.

Elementarne wiertła do drewna

Na rynku możesz dostać mnóstwo rodzajów wierteł do drewna. My przedstawimy Ci trzy, na dobry początek, żebyś na spokojnie mógł zacząć swoją przygodę z drewnem. Zaczniemy od wiertła krętego. Są one najpopularniejsze, a dzięki nim z powodzeniem możesz wiercić otwory o średnicach 3-30 mm oraz maksymalnej głębokości 150 mm.

Kolejne z nich to wiertła płaskie. Ich inna nazwa to także łopatkowe i piórkowe. Służą one do wykonywania otworów o większej średnicy niż 30 mm. Nie posiadają one spirali, która odpowiada na odprowadzanie wiórów, a więc ich budowa jest zdecydowanie prostsza od wierteł krętych. Warto też dodać, że wiertła płaskie nie należą do tych najbardziej precyzyjnych. Tę wadę rekompensują jednak ich rozmiary, które mogą osiągać do 45 mm.

Trzecim rodzajem z bazowych wierteł do drewna są wiertła spiralne, czyli tzw. świdry. Świetnie nadają się wiercenie precyzyjnych otworów o dużych średnicach oraz głębokościach. Dlatego dobrze sprawdzają się w pracy z drewnem większych gabarytów np. z belkami. Na rynku możesz dostać wiertła świdrowe o naprawdę imponujących długościach dochodzących nawet do pół metra. Niestety ich średnice osiągają najwyżej do 40 mm.

Ułatw sobie życie, czyli akcesoria pomocne w pracy z drewnem

Wiesz już coś na temat wierteł do drewna, teraz pora poznać kilka sprytnych rozwiązań, dzięki którym praca z będzie prostsza. Dobrym przykładem będą tutaj ograniczniki głębokości wiercenia. Ich użycie jest łatwe. Nakłada się taki ogranicznik na wiertło, dobrze mocuje i gotowe. W ten sposób unikniesz przewiercenia się na drugą stronę deski.

Inne narzędzia ułatwiające życie majsterkowicza to z kolei znaczniki do połączeń kołkowych. Są szczególnie użyteczne w konstrukcji mebli. Za ich pomocą bez trudu nakreślisz układ otworów do nawiercania w materiałach, które są łączone.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *