filtry do wody

Czy warto filtrować wodę z kranu?

Wiele kontrowersji budzi dziś kwestia czystości wody płynącej z kranu. Czy rzeczywiście jest ona zdatna do picia? Filtry do wody są potrzebne, czy może ich zakup to tylko zbędna fanaberia? Jakie zagrożenia mogą czyhać w wodzie na zdrowie i komfort ludzi?

Czy można pić wodę z kranu?

Należy w tym miejscu wyjaśnić, że czasami woda z kranu spełnia wszelkie wymagania i jest jak najbardziej zdatna do picia. Jednakże nie jest to normą. Nadal, nawet w dużych miastach, w kanalizacjach pojawiają się metale ciężkie, czy bakterie. Co więcej, z powodu przepływu wody przez stare rury zawiera ona zanieczyszczenia fizyczne, takie jak piasek i żwir.

Niektóre zanieczyszczenia widać gołym okiem, wielu jednak nie sposób zauważyć. Jeżeli nie ma się zatem pewności, czy z kranu płynie czysta woda, wydaje się, że warto ją filtrować. Na pewno niczemu to nie zaszkodzi, a może uchronić przed przykrymi konsekwencjami. Z pewnością filtry do wody, np. odwrócona osmoza to niezbędny zakup, jeśli woda pobierana jest ze studni. W gruncie, szczególnie na terenach rolniczych, mogą znajdować się azotany, szkodliwe bakterie czy metale ciężkie, które przedostają się do spożywanej wody.

Zagrożenia dla zdrowia

Wiele zanieczyszczeń, które mogą znajdować się wodzie z kranu, stanowi zagrożenie dla zdrowia. Należą do nich:

  • bakterie – część z nich może nie mieć większego wpływu na zdrowie człowieka, jednak niektóre bakterie powodują silne zatrucia, czasami wymagające nawet wizyty w szpitalu. Niestety, szkodliwe bakterie niepokojąco często pojawiają się w wodzie, przenikając do niej z gruntu lub ze ścieków. Są szczególnie niebezpieczne, gdyż ich obecność jest zwykle niezauważalna, przez co użytkownik ma złudną pewność, że z kranu płynie czysta woda.

  • metale ciężkie – najbardziej powinniśmy obawiać się ołowiu, rtęci i aresnu w wodzie. Niebezpieczne jest długotrwałe zatrucie niskimi dawkami, co może być przyczyną wielu groźnych chorób. Duże ilości metali ciężkich mogą wywoływać nudności, bóle głowy i złe samopoczucie

  • azotany – rakotwórcze związki chemiczne, wywołujące również schorzenia układu pokarmowego i krążenia. Przekroczenie dopuszczalnej wartości azotanów to znak, że niezbędne jest uzdatnianie wody

  • chlor – służy do oczyszczania wody, jednak w dużych ilościach może wywoływać problemy skórne, a także reakcje alergiczne.

  • żelazo i mangan – są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, ale nadmiar manganu może powodować schorzenia neurologiczne, natomiast nadmiar żelaza może sprzyjać np. próchnicy zębów.

Zanieczyszczona woda – pozostałe konsekwencje

Uzdatnianie wody służy nie tylko ludzkiemu zdrowiu, gdyż filtry do wody pomagają również uniknąć innych problemów spowodowanych przez rozmaite zanieczyszczenia wydostające się z kranu.

Obecność w wodzie metali ciężkich, a także jej twardość, czyli zawartość soli wapnia i magnezu, w zasadzie uniemożliwiają skuteczne pranie tkanin. Zanieczyszczona w ten sposób woda nie jest w stanie zmyć nawet niewielkich zabrudzeń, przez co po zakończeniu prania ubrania wyglądają nieświeżo. Podobnie sytuacja dotyczy czyszczenia naczyń, z których nie sposób zmyć tłuste zabrudzenia. Dlatego warto zainwestować np. w zmiękczacz wody.

Ponadto, czysta woda nie ma zapachu, a jej smak jest słabo odczuwalny. Natomiast obecność zanieczyszczeń powoduje przykry zapach, metaliczny smak oraz mętność i dziwną barwę. Warto zatem kontrolować kolor, zapach i smak tego, co płynie z kranu, gdyż ich zmiana to niepodważalny sygnał, że czas na uzdatnianie wody.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *