bark po kontuzji

Jak usztywnić bark po kontuzji?

Stawy barkowy, nazywany także stawem ramiennym, charakteryzuje się bardzo szerokim zakresem ruchu. Dlatego też jego kontuzje są tak bolesne i znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Jak postępować w przypadku kontuzji stawu barkowego i co zrobić, aby ulżyć sobie w bólu?

 

Przyczyny i objawy urazów barku
Statystycznie najczęściej występującą kontuzją barku jest zwichnięcie stawu ramiennego. Zdarza się ono bardzo często sportowcom. Najbardziej narażone na tego typu urazy są osoby uprawiające piłkę siatkową, piłkę ręczną, hokej, jazdę konną czy narciarstwo. Nie oznacza to oczywiście, że urazy stawu barkowego nie dotyczą ludzi, którzy nie uprawiają sportów. Często bowiem kontuzja barku spowodowana jest silnym upadkiem na wyprostowaną rękę. Zwichnięcie stawu ramiennego to bardzo bolesna dolegliwość. Ból jest mocny z tego względu, że staw ten ma bardzo duży zakres ruchu. Dlatego też nawet najmniejszy ruch ręką powoduje duży dyskomfort. Ponadto w miejscu kontuzji może pojawić się opuchlizna, zaczerwienienie, a nawet krwiak. Przy urazie barku ważne jest więc jego unieruchomienie. Pomocny może okazać się w tym celu temblak. Jest to stabilizator ortopedyczny. Temblak może być wykonany z różnego rodzaju materiałów, na przykład dzianiny poliamidowej,  siatki czy też pianki poliuretanowej. Ważne jest, aby temblak nie powodował odparzeń w miejscu, w którym przylega do skóry. Tego typu stabilizatory nabyć można właściwie w każdej aptece. Ceny temblaków są różne i zależą w dużej mierze od tego, z jakiej jakości materiału są wykonywane.

 

Jak leczyć kontuzję barku?

 

Kiedy doświadczymy urazu barku, w szczególności jeśli jest to zwichnięcie stawu ramiennego, powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza. Specjalista na podstawie wykonanych przez siebie badań oceni, jakie leczenie należy wdrożyć. Najczęściej pierwszą czynnością, jaką zleca lekarz, jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. Zwichnięty staw barkowy wymaga jego nastawienia. Oczywiście pod żadnym pozorem nie należy próbować samodzielnego nastawiania barku. Prawidłowo ma szansę zrobić to tylko wyspecjalizowany lekarz. Zwichnięty bark, nawet po nastawieniu, jest bolesny. Dlatego też w celu uśmierzenia bólu możemy stosować tabletki przeciwbólowe, a także zimne okłady. Przez jakiś czas po kontuzji bark powinien być unieruchomiony, a wszelkiego rodzaju sporty są surowo zabronione. Zlekceważenie zaleceń lekarza w tej kwestii może skończyć się poważnymi powikłaniami ze strony naszego układu ruchu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *