Czy szampan to też wino?

Pytanie, które zadają sobie ludzie na całym świecie – czy szampan jest winem czy może to dwa zupełnie inne trunki? Odpowiedzi należy szukać w stolicy szampana czyli Szampanii, słynnym regionie północno-wschodniej Francji. To właśnie z tego regionu pochodzi oryginalny szampan, jednak to nie nim wznosimy toasty podczas przyjęcia urodzinowego, wesela czy sylwestra.

Podróż do Szampanii

Szampan jest winem musującym, jednak nie każde wino musujące jest szampanem. Jego zastrzeżona produkcja sprawia, że wśród win musujących szampan zajmuje szczególne i tym samym zaszczytne miejsce. Prawdziwy szampan podlega dwóm fermentacjom. Za pierwszym razem fermentacji poddawane są specjalnie wyselekcjonowane winogrona, są to tylko i wyłącznie pinot noir, pinot meunier i chardonnay. Kolejnym etapem produkcji jest rozlewanie szampana do butelek, dodając cukier i drożdże, po czym zachodzi druga fermentacja, w wyniku której powstają bąbelki. Tak produkowane jest wino musujące w Szampanii, nazywane szampanem.

W tym regionie produkowanych jest wiele gatunków win musujących i nie każdemu można przypisać miano szampana. Warunki, jakie musi spełnić to produkcja z trzech szczepów winogron: chardonnay, pinot noir i pinot meunier, brak sztucznego nasycenia dwutlenkiem węgla oraz proces podwójnej fermentacji. Aby mieć pewność, że toast wznosimy szampanem, a nie innym winem musującym, konieczne jest zapoznanie się z jego etykietą.

Szampan czy nie?

 

Na etykiecie oryginalnego szampana powinien widnieć napis „Champagne”. Nazwa ta może być stosowana jedynie przez producentów, spełniających rygorystyczne warunki, dotyczące m.in. ręcznych zbiorów i tradycyjnej metody produkcji. Wino musujące pochodzące z Szampanii charakteryzuje się dwoma stopniami wytrawności – Brut (wino wytrawne) i Demi-Sec (wino półwytrawne. Oznaczenie na etykiecie Millésime lub Vintage z podanym rokiem jest zarezerwowane dla szampanów rocznikowych. Blanc de Blancs oznacza, że mamy do czynienia z szampanem jednoodmianowym, wyprodukowanym w 100% z chardonnay, Blanc de Noirs jest szampanem w z ciemnych winogron z odmian pinot noir lub/i pinot meunier.

Szampan to zatem wino musujące, nie można jednak o każdym z nich powiedzieć, że jest szampanem. Musi spełniać określone warunki, aby mogło zostać określone szlachetną nazwą „szampan”.