audyt LOTO

System LOTO – czy warto inwestować?

Czy warto inwestować w system LOTO? Aby odpowiedzieć wyczerpująco na to pytanie, należy w pierwszej kolejności omówić, czym właściwie ten system jest, jakie niesie korzyści i w jakich sytuacjach należy go stosować.

 1. Co to jest LOTO?
 2. Jaką energię blokujemy systemem Lockout Tagout
 3. Czy audyt LOTO jest konieczny?

W przypadku systemu LOTO poleca się stosować rozwiązania amerykańskiej marki Brady. Firma od wielu lat zajmuje się projektowaniem i produkowaniem rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa, które są popularne również na polskim rynku. Klienci chętnie sięgają po asortyment Brady, ponieważ odznacza się on wysoką jakością oraz skutecznością. Jeśli i ty chcesz podnieść poziom bezpieczeństwa w swojej firmie, koniecznie zapoznaj z ofertą marki Brady.

Co to jest LOTO?

W ciągu roku największa ilość wypadków w miejscu pracy związana jest z pracami naprawczymi i konserwacyjnymi maszyn i urządzeń przemysłowych. Nie chodzi tylko i wyłącznie o pracowników, którzy tym serwisem się zajmują, ale także o pracowników. Niejednokrotnie zdarzyło się tak, że nieuprawniona osoba nieopatrznie uruchomił maszynę, co skończyło się poważniejszym uszczerbkiem na zdrowiu. Zatem system LOTO dba o bezpieczeństwo pracowników. I oczywiście mienia.

System LOTO to doskonałe rozwiązanie, które skutecznie podniesie poziom bezpieczeństwa w każdej firmie. Skrót ten oznacza lockout tagout – wyrażenie, które tłumaczy się jako zablokować i oznaczyć. Chodzi o zablokowanie punktu krytycznego i oznaczenie tej blokady odpowiednią etykietą.

Jaką energię blokujemy systemem Lockout Tagout

Maszyny przemysłowe zasila się przynajmniej z dwóch różnych źródeł energii. I to te źródła właśnie należy przed konserwacją, remontem czy czyszczeniem urządzenia zablokować. Do tego wystarczy wykorzystać odpowiednie rozwiązania dostępne w asortymencie amerykańskiej marki Brady.

Do punktów krytycznych, które możemy skutecznie zablokować blokadami wspomnianej firmy, zalicza się:

 • energię kinetyczną,
 • grawitacyjną,
 • mechaniczną,
 • termiczną,
 • pneumatyczną,
 • hydrauliczną,
 • gazową, ciekłą – z substancji chemicznych,
 • energię z powierzchni gorących,
 • z resztkowego prądu,
 • energię z części spadających,
 • z zamachowego koła, które zostaje zatrzymany podczas pracy,
 • zmagazynowana energia.

Jeśli zablokujemy punkt krytyczny odpowiednią blokadą, podczas naprawy maszyna przemysłowa w żaden sposób się nie uruchomi. Produkty Brady gwarantują zatem wysokie bezpieczeństwo zarówno pracownikom, jak i mieniu.

Czy audyt LOTO jest konieczny?

I chociaż zablokowanie punktów krytycznych i oznaczenie ich jest łatwym procesem, to poleca się, by skorzystać z pomocy specjalistów. Zatem przy wprowadzaniu systemu w miejscu pracy, audyt LOTO jest konieczny. Składa się z kilku rozbudowanych kroków i pierwszy z nich wiąże się z przyjazdem eksperta do firmy i na samym początku przekazaniu pracownikom informacji na temat programu oraz instrukcji. Następnie specjalista wskazuje wszystkie punkty krytyczne i pomaga dobrać optymalne blokady. Na samym końcu ekspert LOTO przeprowadza szkolenia dla pracowników. Przekazuje także informacje, które mają pomóc w dalszych szkoleniach nowozatrudnionych osób.