Tatarek

Sterowniki do kominków tradycyjnych i palenisk z systemem akumulacji ciepła

Coraz więcej osób decyduje się na montaż w swoim domu kominka. To bardzo przyjemne posiedzieć przy ogniu. Wracamy także do budowania pieców kaflowych.

Co warto wiedzieć o kominkach?

Decydując się na budowę kominka w swoim domu musimy pamiętać, że jest to urządzenie, które będzie wytwarzało dym. Stąd też musi on zostać podłączony do komina. Jego wymiary muszą zostać dopasowane do wielkości paleniska: dla paleniska z otworem, którego powierzchnia nie przekracza ,025 metra kwadratowego komin powinien mieć wymiary: 0,14 x 0,14 centymetra; dla paleniska, który ma większy otwór niezbędny jest komin o wymiarach 0,14 x 0,27 centymetra.

Jeżeli nasz kominek podłączymy do zbytu małego lub za dużego przewodu kominowego, nasz kominek może nie działać prawidłowo. Do budowy przewodu kominowego używa się materiałów, które są odporne na wilgoć i wysoką temperaturę. Jego wylot powinien znajdować się na takiej wysokości nad dachem, aby wypływ spalin nie został niczym zakłócony. W promieniu około 0,5 metra od kominka musimy zabezpieczyć podłogę. Możemy wykończyć ją na przykład gresem lub innym materiałem niepalnym. Pamiętajmy także, aby w bezpośrednim sąsiedztwie kominka nie umieszczać mebli, telewizora i sprzętu grającego. Zachowajmy bezpieczną odległość przynajmniej 1 metra.

Jak sterować pracą kominka?

Coraz więcej osób ze względu na rosnące ceny opały decyduje się wykorzystywać kominek do ogrzewania domu. W sezonie grzewczym wymaga to jednak bardzo wiele pracy. To nie tylko konieczność jego rozpalania, ale także usuwanie nagromadzonego popiołu i usuwanie sadzy. Musimy także pilnować procesu spalania drewna. Można jednak tą pracę uczynić trochę lżejszą, a przy okazji kontrolować proces spalania. Umożliwiają to przeznaczone do tradycyjnych kominków i palenisk z systemem akumulacji ciepła sterowniki. Dzięki nim możemy dobrać optymalną pracę paleniska do temperatury jaką chcemy osiągnąć. Dodatkowo wydłużymy czas w jakim spalane jest drewno w kominku. Korzystając ze sterownika nie tylko poprawimy bezpieczeństwo korzystania z niego, ale także sporo zaoszczędzimy na kosztach zakupu drewna. W sumie więc zaoszczędzimy na kosztach ogrzewania domu. Producenci sterowników oferują bardzo różne modele. Są wśród nich zarówno sterowniki przeznaczone do tradycyjnych pieców kaflowych jak również do tradycyjnych kominków z otwartą komorą spalania oraz sterowniki, które mogą automatycznie sterować pracą kominka z wkładem akumulacyjnym. Niezależnie od typu sterownika zaleca się umieścić go w pobliżu kominka. Możemy zamontować go z boku obudowy kominka. Sterownik możemy zamontować na wysokości 1,5 metra nad podłogą. Wtedy będzie go nam najbardziej wygodnie obsługiwać.

Sterowniki do tradycyjnych kominków i palenisk z systemem akumulacji ciepła (tradycyjny piec kaflowy) kontrolują proces spalania. Dzięki nim kominek lub palenisko pracują bardziej ekonomicznie, a my możemy zaoszczędzić na kosztach zakupu opału. W sytuacji, kiedy ceny opału systematycznie idą w górę nabiera to bardzo dużego znaczenia.

Autor artykułu
Firma Tatarek, producent wysokiej klasy zasilaczy, systemów sterowania i automatyki.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *