drzewko brzoskwini

Jak sprawić by drzewko brzoskwini rodziło zdrowe aromatyczne owoce?

Brzoskwinie pochodzą z południa. Do niedawna drzewa brzoskwiniowe rosły tylko w ciepłym klimacie, bo były wrażliwe na zimno. Jednak dzięki staraniom ogrodników, wyhodowano odmiany, które można uprawiać również w Polsce. Nie znaczy to jednak, że drzewko brzoskwiniowe da się posadzić w przypadkowym miejscu i pozostawić bez opieki. Roślina ta jest bardzo wymagająca, ale za wszystkie starania ogrodnika pięknie się odwdzięcza.

Jakie wymagania ma drzewko brzoskwini?

Drzewo brzoskwiniowe jest wrażliwe na zimno, więc miejsce sadzenia powinno być osłonięte. Najlepiej posadzić je w ten sposób, by od północnej strony miało budynek lub większą grupę drzew i krzewów. Dobrze jest wybrać miejsce w południowej części ogrodu. Doskonale sprawdzi się też żywopłot.

O tym, ile miejsca potrzebuje brzoskwinia, mówi przedstawiciel gospodarstwa rolnego Karolina Wyrzykowska Szkółka Drzew i Krzewów: – „Wybierając miejsce dla drzewka brzoskwiniowego, należy mieć na uwadze, że chociaż z powodu przycinania nie osiąga ono zbyt dużej wysokości, to jednak potrzebuje sporo przestrzeni po bokach. Ponadto ma być osłonięte, ale wystawione na promienie słoneczne”.

Gleba dla brzoskwini powinna szybko się nagrzewać. Musi być przepuszczalna i pulchna, bez tendencji do stwardnienia. Jej odczyn powinien być lekko kwaśny albo neutralny. Jeżeli wszystkie warunki glebowe zostaną spełnione, to przez pierwszy rok nie ma potrzeby stosowania nawozów. Dopiero w drugim warto zacząć odpowiednie nawożenie. Mogą to być produkty organiczne lub te specjalne do drzewek owocowych.

Brzoskwinia lubi częste podlewanie, jednak źle znosi stałą wilgoć. Nie można dopuścić, aby korzenie stały w wodzie.

Przycinanie brzoskwini

Aby drzewko brzoskwini dawało co roku piękne i soczyste owoce, musi być umiejętnie przycinane. Gdy tego nie zrobisz, to z roku na rok owoce będą mniejsze. Trzeba też pamiętać, że owocują tylko młode pędy. Przycinanie najlepiej zacząć późną wiosną, gdy już nie będzie przewidywanych przymrozków.

Młode drzewko powinno składać się z pędu przewodniego i kilku bocznych. W następnych latach pędy boczne muszą być silnie przycięte – niższe nad piątym lub szóstym pąkiem, natomiast wyższe najlepiej nad drugim lub trzecim pąkiem. Następnie corocznie trzeba pozostawiać kilka świeżych pędów, jednocześnie ucinając silnie ten, który przewodzi.

Podczas przycinania zawsze należy mieć na uwadze, aby drzewko rozrastało się na boki, a nie do wewnątrz, ani tym bardziej w górę. Tylko taki kształt korony wpływa dobrze na owocowanie i dojrzewanie owoców. W następnych latach przycinanie polega na skracaniu gałązek, które owocowały, i zostawieniu na nich po jednym pędzie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *