badania USG

W jaki sposób przygotować się do wizyty u ginekologa?

Wykonywanie regularnych wizyt w gabinecie ginekologicznym jest koniecznością, jeżeli chce się mieć pewność, że jest się całkowicie zdrową. Dla większości kobiet wizyty u ginekologa zawsze wiążą się ze stresem i raczej nie podchodzą do nich ze zbytnim optymizmem. Stres ten jednak można choć trochę zniwelować, dzięki właściwemu przygotowaniu się do wizyty w gabinecie i do samego badania ginekologicznego. W artykule dokładniej opisujemy jak wybrać najbardziej dogodny termin wizyty u ginekologa, dlaczego warto jest chodzić zawsze do jednego specjalisty oraz jak się przygotować do samej wizyty.

Jakie znaczenie ma wybór dobrego ginekologa?

Pierwszą rzeczą, jaka trzeba zrobić planując wizytę u ginekologa jest wybór odpowiedniego gabinetu ginekologicznego, a przede wszystkim wybór dobrego lekarza ginekologa. Jeżeli uda się znaleźć dobrą specjalistkę lub dobrego specjalistę, który potrafi nawiązać kontakt ze swoimi pacjentkami, wtedy wykonywanie regularnych wizyt w gabinecie na pewno nie będzie dla nas aż tak stresujące. Szukając odpowiedniego lekarza warto jest przede wszystkim poprosić o rekomendacje najbliższe przyjaciółki oraz osoby ze swojej rodziny. Jeżeli te nie potrafią nam niczego doradzić, wtedy warto jest też np. sprawdzić lokalne fora internetowe.

Dłuższe korzystanie z usług jednego lekarza ginekologa ma bardzo dużo zalet, które wiążą się przede wszystkim z tym, że zawsze wiadomość czego się po lekarzu spodziewać i umawianie się do niego na kolejną wizytę na pewno nie będzie się już wiązało z tak dużym stresem, jak na początku.

Jak wybrać odpowiedni termin wizyty u ginekologa?

Wybierają odpowiedni termin wizyty u ginekologa powinno się brać pod uwagę przede wszystkim terminy menstruacji. Najkorzystniejszym terminem na wykonanie badania ginekologicznego jest zawsze pierwszych 10 dni po zakończeniu miesiączki. W tym czasie pacjentki nie odczuwają już bowiem żadnych oznak zespołu napięcia przedmiesiączkowego oraz dolegliwości związanych z jajeczkowaniem. To sprawia, że wykonanie przedmiotowego badania ginekologicznego nie będzie się wiązało z aż tak dużym dyskomfortem. W tym czasie znacznie łatwiej lekarzowi jest również przeprowadzić badanie piersi, ponieważ nie występują już na nich obecne przed miesiączką zgrubienia.

Umówienie się na wizytę w gabinecie ginekologicznym w trakcie trwania okresu jest zasadne tylko w przypadku nagłego pojawienia się jakichś nieprzyjemnych objawów i konieczności szybkiego wykonania badania lub np. w celu zdjęcia, lub założenia spirali antykoncepcyjnej.

Jak się przygotować do samej wizyty u ginekologa?

Przygotowania do zaplanowanej wizyty w gabinecie ginekologicznym składają się z dwóch etapów. Pierwszym z nich jest wcześniejsze przygotowanie wszystkich niezbędnych informacji dotyczących aktualnego stanu zdrowia. W tym celu należy zebrać całą posiadaną przez siebie dokumentację medyczną i wyniki przeprowadzanych w ostatnim czasie badań oraz zanotować sobie nazwy wszystkich stosowanych przez siebie leków i suplementów.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, lekarz ginekolog z prywatnego gabinetu ginekologicznego w Białymstoku: Dla ginekologa istotne mogą być wyniki wszystkich wykonywanych badań i wszystkie nękające pacjenta problemy zdrowotne, dlatego też skompletowana przed wizytą w gabinecie dokumentacja powinna być jak najdokładniejsza i zawierać wszystkie istotne informacje.

Drugim etapem jest przygotowanie do wizyty u ginekologa już w dniu umówionej wizyty. Przed wizytą na pewno warto jest zadbać o higienę osobistą, najlepiej przed wyjściem jest wziąć prysznic. Trzeba przy tym jednak uważać, żeby myjąc części intymne nie wypłukać przy okazji wydzieliny z ujścia pochwy. Te rejony ciała należy tylko delikatnie podmyć z wierzchu. Nie można również zastosować żadnych żeli czy pudrów do higieny intymnej, ani dezodorantów, ponieważ może to uniemożliwić wykonanie dokładnego badania oraz pobranie ewentualnych próbek do dalszych badań laboratoryjnych. Przed samym badaniem powinno się także opróżnić pęcherz moczowy, chyba że zaplanowano także wykonania badania USG dróg rodnych.

Przygotowując się do wizyty u ginekologa trzeba również zadbać o wygodny strój. Powinien być dla nas jak najbardziej wygodny i swobodny. Na czas badania i tak będzie trzeba go zdjąć, ale dla naszego samopoczucia warto jest zadbać o to, żeby można to było zrobić jak najsprawniej.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *