nauka języka norweskiego

Jak skutecznie uczyć się języka norweskiego i dlaczego warto?

Języki skandynawskie uchodzą za jedne z najtrudniejszych do opanowania. Problemy sprawiać może zarówno gramatyka, jak i wymowa oraz pisownia. Wydają się dziwne, skomplikowane i całkowicie niezrozumiałe. Ale to tylko pozory, można się ich nauczyć tak samo, jak języka angielskiego czy polskiego. Jak więc skutecznie nauczyć się języka norweskiego, uważanego za najłatwiejszy spośród języków skandynawskich?

Specyfika języka norweskiego

Omawiany język ma kilka cech, o których warto wiedzieć. Poza tym, że występuje w dwóch formach, posiada ogromną wręcz ilość dialektów (jest ich aż 400!), dzięki którym z łatwością można rozpoznać, z jakiego regionu kraju pochodzą osoby posługujące się nimi.

Do wielkich zalet norweskiego języka zaliczyć należy łatwą wymowę, której nie regulują restrykcyjne zasady. Warto także zwrócić uwagę na gramatykę – tu nie występuje odmiana ani przez przypadki, ani przez osoby. istnieją tylko trzy czasy przeszłe, ale aby swobodnie porozumiewać się, wystarczy znajomość jedynie dwóch z nich. Pod tym względem nauka języka norweskiego będzie prostsza nawet od nauki angielskiego.

Jak uczyć się języka norweskiego?

Istnieje kilka sposobów, które pomogą Ci opanować język norweski. Każdy z nich posiada pewne zalety, ale jest także obarczony wadami. I choć początki zawsze będą trudne, to jednak nauka da Ci ogromną satysfakcję i otworzy przed Tobą całkiem nowe możliwości. Oto trzy sposoby godne polecenia.

nauka języka norweskiego

Szkoła językowa

Wykupienie lekcji języka obcego to świetny pomysł – idziesz na zajęcia, na których poznajesz tajniki wymowy, pisowni i gramatyki. Często prowadzone przez native speakerów, lekcje takie pozwalają naprawdę dobrze opanować podstawy języka norweskiego. Ale sposób ten ma jedną istotną wadę.

Jest nią niska intensywność nauki – zajęcia trwające przez 2 godziny odbywają się raz lub dwa razy w tygodniu. W międzyczasie możesz ćwiczyć samodzielnie, ale to i tak znacznie za mało, aby nauczyć się języka szybko i skutecznie.

Wyjazd do Norwegii

Żadne lekcje nie pozwolą tak dobrze opanować języka obcego, a więc także norweskiego, jak przebywanie wśród ludzi, którzy posługują się nim na co dzień. Postawiony w takiej sytuacji, po prostu musisz się go nauczyć.

Ale jest pewna przeszkoda, która sprawia, że samodzielny wyjazd do Norwegii w celu opanowania tamtejszego języka może być kiepskim pomysłem. Otóż – prawdopodobnie nikogo tam nie znasz. Więc z kim miałbyś rozmawiać i od kogo się uczyć?

Szkoła językowa – nieco inaczej

A gdyby tak połączyć zalety obydwu tych metod, jednocześnie eliminując ich wady? Owszem, istnieje sposób aby to zrobić. Jest nim wyjazd na kurs językowy do Norwegii. Jak wygląda ta metoda w praktyce?

Kurs taki trwa nieco ponad miesiąc, a zajęcia odbywają się 2 razy w tygodniu i trwają dwie godziny zegarowe każda. Czyli podobnie jak w szkołach językowych w Polsce. Podstawowa różnica polega na tym, że po zakończeniu wykładu nie zapominasz wszystkiego, czego właśnie się nauczyłeś, bowiem wychodzisz do Norwegów.

W ten sposób możesz cały czas ćwiczyć swoje umiejętności językowe. A warto wiedzieć, że Norwegowie są narodem, który jest bardzo przychylny obcokrajowcom, zwłaszcza tym, którzy podejmują próby porozumiewania się w języku norweskim. Z pewnością więc z chęcią pomogą Ci w nauce.

Czy warto uczyć się języka norweskiego?

Z pewnością tak! Różne mogą być jednak powody, dla których warto podjąć ten trud. Jednym z nich jest oczywiście możliwość uzyskania dobrze płatnej posady u norweskiego pracodawcy, innym – chęć zwiedzenia Norwegii, poznania jej kultury i tradycji. Oto zestawienie korzyści, jakie możesz osiągnąć dzięki znajomości języka norweskiego.

Rozwój i dobra zabawa

Tak, nauka języka może być świetną przygodą, jeśli tylko masz odpowiednią motywację i wybierzesz najlepszą metodę nauki. Wiadomo już, że poznawanie języków obcych stymuluje różnorodne obszary naszego mózgu. A więc – im więcej się uczysz, tym większe masz możliwości.

Znajdziesz świetnie płatną pracę

Powszechnie wiadomym jest fakt, że w krajach skandynawskich zarabia się bardzo dobrze – zarobki w Norwegii należą do jednym z najwyższych na świecie. Tutaj nawet osoby wykonujące proste prace nie wymagające specjalistycznych umiejętności, mogą liczyć na wynagrodzenie znacznie przewyższające to, które otrzymują pracownicy zatrudnieni na tych samych stanowiskach w Polsce.

Porozmawiasz z każdym mieszkańcem Skandynawii

Języki skandynawskie, choć wyróżniają się dużą ilością dialektów, są do siebie w gruncie rzeczy dość podobne. Jeśli więc dobrze opanujesz język norweski, porozumiesz się w nim z każdym prawie Skandynawem. A jeśli życie zmusi Cię do przeprowadzki do innego kraju skandynawskiego, prościej nauczysz się tamtejszego języka.

Nauka języka norweskiego nie musi być ani trudna, ani tym bardziej nudna. Wybierz dobry kurs językowy, a świat stanie przed Tobą otworem.