frezarka

Jakie są metody i cele frezowania posadzek betonowych?

Najlepiej wykonana posadzka betonowa po pewnym czasie użytkowania wymaga napraw i regeneracji. Nawet wtedy, gdy jest stosunkowo równa i pozbawiona ubytków, potrzebuje odpowiedniego przygotowania przed wykonaniem wylewki, położeniem płytek ceramicznych czy paneli. Jednym z najskuteczniejszych sposobów przygotowania posadzki do zabiegów renowacyjnych jest frezowanie betonu.

Frezarka do betonu nie jest urządzeniem uniwersalnym, lecz przeznaczonym do wykonania określonego typu prac. Jednocześnie nie należy do maszyn tanich. Zestawienie tych dwóch cech charakterystycznych sprawia, że optymalnym ekonomicznie rozwiązaniem jest wypożyczenie szlifierki do betonu. Korzystając z oferty wypożyczalni możemy wybrać sprzęt o dowolnych dostępnych na rynku parametrach pracy i preferowanym przez nas typie napędu.

Na co zwrócić uwagę wypożyczając frezarkę do betonu?

Frezowanie kojarzymy zazwyczaj z precyzyjnym żłobieniem lub wycinaniem skomplikowanych kształtów w arkuszach i blokach drewna, metalu, kamienia czy tworzyw sztucznych. Przemysłowe procesy frezowania są zazwyczaj sterowane numerycznie i odbywają się na specjalnych stołach lub w izolowanych komorach. Używane w warunkach budowlanych frezarki do betonu działają na zupełnie innych zasadach.

Zewnętrznie frezarka do betonu przypomina cykliniarkę do parkietu czy szlifierkę do betonu. Podobieństwa są czysto zewnętrzne: celem działania szlifierek jest wyrównanie i wygładzenie powierzchni, natomiast frezarek używa się do szybkiego zrywania wierzchniej warstwy posadzki betonowej. Urządzenie wyposażone jest w wał (bęben) do frezowania, który złożony jest z dużej ilości małych, zebranych w sekcje tarcz frezujących.

Istotne parametry frezarki do betonu wynikają z szerokości bębna i głębokości frezowania (przy jednym przejeździe). Szerokość robocza bębna mieści się w większości modeli w granicach 200-300 mm, a głębokość frezowania można ustalić w przedziale od kilku milimetrów do około 1 cm. Ustawienie głębokości zależne jest w pierwszej kolejności od parametrów obrabianych powierzchni: im twardsza jest nawierzchnia, tym mniejsza powinna być głębokość jednorazowego frezowania. Relatywnie duża masa urządzenia zapewnia odpowiedni docisk do podłoża i stabilność prowadzenia frezarki.

Specjalista z wypożyczalni sprzętu budowlanego Ramirent zwraca uwagę na znaczenie rodzaju napędu: – Frezarki do betonu występują w wersji elektrycznej i spalinowej. Pierwsze rozwiązanie jest optymalne w niewielkich, zamkniętych pomieszczeniach. Natomiast napęd spalinowy uniezależnia nas od podłączenia do sieci energetycznej i powiększa swobodę manewrowania – bez konieczności ciągłego pilnowania właściwego rozłożenia przedłużaczy i zapewnienia przewodów o odpowiedniej długości.

Kiedy warto użyć frezarki do betonu?

Użycie frezarki do betonu jest nieodzowne w przypadku wszelkich prac renowacyjnych, które zmierzają do wyrównywania posadzek i przygotowania ich do położenia nowych wykładzin: płytek ceramicznych, płytek i wykładzin z PCV oraz paneli MDF i innych materiałów. Oto najważniejsze cele stosowania frezarek do betonu:

  • usuwanie starych powłok – frezarki bardzo skutecznie usuwają starą farbę, kleje czy resztki wykładzin,
  • usuwanie zabrudzeń – frezowanie jest popularnym sposobem usuwania wierzchnich warstw posadzek betonowych, które są silnie zbrudzone substancjami barwiącymi, smarami i olejami oraz substancjami o silnym, niemożliwym do wywabienia zapachu,
  • usuwanie zniszczonej warstwy betonu – aby naprawić posadzkę nie zawsze konieczne jest usunięcie jej w całości: przy użyciu frezarki można zebrać tylko wierzchnią warstwę, która uległa erozji, a następnie zastosować nowe wykończenie, np. położyć płytki ceramiczne czy wylać posadzkę żywiczną,
  • przygotowywanie podłoża pod wylewkę – jeżeli chcemy wykonać trwałą wylewkę wyrównującą, musimy przygotować podłoże – przy użyciu frezarki do betonu można wyrównać powierzchnię i wykonać rowkowanie, które zapewni doskonałe połączenie z wylewką.

Wyposażenie dodatkowe frezarek do betonu

Wypożyczając frezarkę do betonu warto dobrać do niej odpowiedni osprzęt. W przypadku wszystkich modeli frezarek niezwykle ważne jest zaopatrzenie się w zapasowe frezy oraz wypożyczenie odpowiedniej mocy odkurzacza przemysłowego. Odsysanie powstającego w czasie frezowania pyłu zawsze jest niezwykle istotne, a przy pracy w pomieszczeniach staje się absolutną koniecznością.

Jeżeli wypożyczamy elektryczną frezarkę do betonu, musimy pamiętać o zaopatrzeniu się w odpowiedniej długości przedłużacze zasilające. Do pracy frezarką elektryczną w warunkach terenowych w wielu przypadkach niezbędny jest też odpowiedniej mocy agregat prądotwórczy.

Bruzdownica to też frezarka do betonu

Specyficzną odmianą frezarki do betonu jest bruzdownica, czyli dwutarczowa szlifierka kątowa ze stolikiem. Dzięki niej szybko wykonamy dwa równoległe cięcia w betonie. Po wyłamaniu materiału pomiędzy cięciami powstaje koryto do poprowadzenia przewodów elektrycznych czy rur wodociągowych. Ważną zaletą ręcznej bruzdownicy jest możliwość łatwej pracy na powierzchniach poziomych i pionowych.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *