ocieplenie natryskowe

Jakie są koszty ocieplenia natryskowego?

Hydroizolacja pianą PUR to jeden z najpopularniejszych w ostatnich latach sposób na ocieplenia dachów. Wypiera przestrzały styropian oraz wełnę, które przez wiele lat wiodła prym w tym zakresie. Pianka PUR, czyli pianka poliuretanowa jest bardzo skutecznym sposobem termoizolacji oraz materiałem bardzo wszechstronnym. Wielu budowlańców nie decyduje się na to rozwiązanie, ponieważ obawia się zbyt dużych kosztów. Okazuje się jednak, że wykończenia z pomocą pianki ma bardzo atrakcyjną cenę.

 

Od czego zależy koszt ocieplenia?

Jak w większości kwestii związanych z materiałami wykończeniowymi, tak i tutaj cena i koszta ostateczne zależą od bardzo wielu czynników. Trzeba również pamiętać o tym, że pianka ma coraz większe zastosowanie i nie jest używana wyłącznie do ociepleń dachowych. W jednorodzinnych budynkach bardzo dużą popularnością cieszą się ocieplenia poddaszy, z użyciem pianki PUR jednak bardzo często bywa również używana jako izolacja stropów belkowych, posadzek, obiektów przemysłowych i ścian zewnętrznych. Koszt w dużej mierze zależy zatem i od tego jaki obszar będzie ocieplany i od tego, co będzie ocieplane. Różnorodność i szerokie zastosowanie zróżnicowały także ceny. Na rynku pojawia się bowiem coraz więcej rodzajów pianek i to właśnie ma znaczący wpływ na jej cenę.

 

Ponadto należy wiedzieć, że hydroizolacja pianą PUR będzie zależeć także od regionu Polski. Wynika to głównie z ilości firm działających na danym terenie. Im obszar bardziej uprzemysłowiony, tym więcej firm i jednocześnie niższe ceny. Im mniej przedsiębiorstw oferujących ocieplenia, czyli większa odległość do przejechania, tym ceny będą automatycznie dużo wyższe.

 

Co jeszcze wpływa na cenę ocieplenia natryskowego?

Wpływ na to, ile kosztuje ocieplenie natryskowe, ma również konstrukcja budynku. Praca z użyciem pianki przebiega dużo szybciej i sprawniej, kiedy do pokrycia jest duża i płaska powierzchnia. Bardziej skomplikowane struktury sprawiają, że całość działań jest wolniejsza i co za tym idzie bardziej kosztowna. Tam, gdzie co chwilę trzeba omijać otwory okienne, czy inne powierzchnie chronione, praca jest dużo bardziej wymagająca i bardziej pracochłonna. Czyli koszty z samego materiału przechodzą na tak zwaną robociznę. Dlatego należy wziąć pod uwagę stopień skomplikowania prac, w tym także niezbędny sprzęt, który pomoże w dotarciu do trudno dostępnych miejsc. Całość ocieplenia musi być wykonana jak najbardziej dokładnie i to również się zawarte w cenie.