krycia dachu

Różne sposoby krycia dachu – uzależnienie montażu od wyboru pokrycia dachowego

Krycie dachu można wykonać na wiele sposobów, zazwyczaj jest one uzależnione od wyboru danego materiału na pokrycie dachowe. Obecnie najchętniej wybierane są materiały, takie jak dachówka, blachodachówka, pokrycia bitumiczne, strzechy lub papa. Wybór materiałów na pokrycia dachowe jest bardzo duży. Każde z wybranych pokryć wykazuje różne właściwości i polecane jest do odmiennych dachów (konstrukcja, stabilność podłoża i inne).

Wybierając pokrycie dachowe, warto pomyśleć nad zatrudnieniem ekipy dekarskiej, która zajmie się kryciem dachu. Powierzenie tego zadania fachowcom gwarantuje uzyskanie stabilnego trwałego dachu na wiele lat.

Cechy charakterystyczne dachu, a wybór pokrycia dachowego

Krycie dachu to zadanie dla dobrych i doświadczonych ekip dekarskich. Mają oni duże kwalifikacje i na pewno pomogą wybrać na właściwe pokrycie dachowe, które będzie dopasowane do dachu, jaki posiadamy. Bardzo istotny jest kształt dachu oraz konstrukcja więźby. Inny materiał jest polecony do krycia dachu płaskiego, spadzistego, prostego, czy też skomplikowanego. Drugą kwestią jest więźba, może być ona delikatna lub solidna/nowa. W przypadku więźby delikatnej trzeba stosować materiał lekki i stabilny, który nie będzie dodatkowo obciążał dachu. Jeżeli projektujemy lub budujemy dom i stawiamy nową więźbę można przygotować ją w taki sposób, aby pozwalała na ułożenie każdego materiału (dachówki, blachodachówki i inne). W przypadku remontu starego pokrycia bez wymiany lub wzmocnienia więźby dachowej, trzeba mieć na uwadze pewne ograniczenia konstrukcyjne, które często nie pozwalają na zastosowanie dowolnych materiałów.

Krycie dachu – faliste płyty bitumiczne

W przypadku wykonywania krycia dachu falistymi płytami bitumicznymi trzeba zadbać o to, aby były one mocowane na dachach o mało skomplikowanej powierzchni. Płyty faliste powstają ze sprasowanych włókien organicznych, które są dodatkowo nasączone masą bitumiczną. Oprócz tego płyty często pokrywane są żywicą lub powłoką akrylowo-winylową. Wykazują dużą odporność na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych i są stosunkowo lekkim pokryciem dachowym.

Krycie dachu – dachówki bitumiczne

Dachówki bitumiczne polecane są głównie do dachów o skomplikowanej konstrukcji. Wyglądem bardzo przypominają dachówki tradycyjne, a ich ogromną zaletą jest lekkość oraz łatwość krycia dachu (małe i lekkie elementy). Krycie dachu za pomocą dachówki bitumicznej jest proste, ponieważ materiał jest lekki, łatwo się wygina i można dowolne go wyciąć lub przyciąć.

Krycie dachu – papa asfaltowa

Papa asfaltowa coraz rzadziej jest stosowana do krycia dachów, najczęściej służy, jako izolacja przeciwwilgociowa dachów zielonych. Na rynku budowlanym można spotkać dwa warianty papy asfaltowej – papy wierzchniego krycia i papy podkładowe. Krycie dachu papą to gwarancja uzyskania lekkiego i szczelnego pokrycia dachowego.

Krycie dachu – blacha i blachodachówka

Blachy i blachodachówki to bardzo popularny materiał stosowany do krycia dachów, szczególnie w domach jednorodzinnych. Blachy występują w różnorodnych formach, kształtach, kolorach i wzorach. Dodatkowo można zakupić je w formie arkuszy, taśm lub modułów. Krycie dachu z blachy jest dobrym wyborem, ponieważ takie pokrycie jest proste do ułożenia i bardzo lekkie.

Krycie dachu – dachówki ceramiczne i cementowe

Krycie dachu za pomocą dachówek ceramicznych i cementowych ma jedną główną wadę – tworzą ciężkie pokrycie dachowe. Dlatego polecane są tylko w przypadku posiadania solidnej więźby dachowej. Za pomocą dachówek ceramicznych i cementowych można kryć dachy o skomplikowanych kształtach, dodatkowo podczas montażu powstaje niewiele odpadów. Dużą zaletą dachówek jest ich estetyczny i ładny wygląd, który podbija serca wielu inwestorów.

Krycie dachu – łupek naturalny

Krycie dachu za pomocą łupka naturalnego polecane jest do dachów mających mocno skomplikowany kształt. Łupek jest dostępny w przeróżnych wzorach i kształtach, dlatego łatwo można go dopasować nawet do fantazyjnych dachów. Łupek naturalny powstaje ze skały osadowej, która dobrze chroni dach przed wpływem negatywnych warunków atmosferycznych.

Krycie dachu – gont drewniany

Gonty powstają z drewna świerkowego, jodłowego lub sosnowego. Doceniane są głównie za wysokie walory estetyczne i tworzenie ciekawie wyglądającego dachu o chropowatej powierzchni. Krycie dachu za pomocą gontu drewnianego jest polecane do konstrukcji nowych i solidnych, ponieważ gont jest materiałem ciężkim.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *