Rodzaje tkanin i dzianin

W ogromie różnego rodzaju materiałów bardzo łatwo się pogubić. Jak znaleźć odpowiedni materiał dla wymarzonej koszulki?

Podstawowym kryterium rozróżnienia materiałów jest sposób ich pozyskiwania. Można tego dokonać za pomocą tkania bądź dziania. Stąd mówi się o tkaninach i dzianinach.

Tkaniny i dzianiny

Tkanina powstaje poprzez podwójny układ nitek, które przeplatają się ze sobą wedle ustalonego splotu. Tkaniny są mniej elastyczne niż dzianiny i wyglądają bardziej elegancko. Ten rodzaj materiału znajdziemy w koszulach, marynarkach czy dżinsach. Natomiast dzianina powstaje tylko z jednej nitki. Formuje się ją w oczka, by mogła stworzyć prostopadłe, łączone ze sobą rzędy. Prostym przykładem produkcji dzianiny jest np. robienie na drutach czy szydełku. Dlatego najczęściej dzianiny używa się w swetrach, skarpetkach, rękawiczkach czy czapkach. Stosowane są także w dresach czy popularnych t-shirtach. Dzianinę używa się w tzw. wygodnych i rozciągliwych ubraniach. Można zatem zauważyć, że niektóre części naszej garderoby są ściśle podporządkowane danemu materiałowi, jednakże np. sukienki można wykonywać, zarówno z tkaniny, jak i dzianiny.

Rodzaje splotu

Każdy rodzaj materiału możemy podzielić również ze względu na splot, jakim go wykonano. W tkaninach możemy wyróżnić trzy podstawowe sploty: płócienny, skośny i atłasowy. Splot skośny spotkamy w dżinsie, płócienny np. w flaneli, a atłasowy w satynie. Oczywiście każdy rodzaj splotu można łączyć z innym, uzyskując przy tym różne możliwości. Użyty splot w materiale określa jego właściwości np. satyna jest materiałem gładkim i lejącym, a dżins sztywny, jednak łatwo ulega przetarciu. Jeśli chodzi o rodzaje splotów w dzianinach, możemy wyróżnić: dzianiny rządkowe i kolumienkowe. Do tych pierwszych należą np. dzianiny swetrowe czy dżersejowe używane w t-shirtach. Dzianiny kolumienkowe to trykot, używany do kostiumów kąpielowych lub tiul do spódnic. Główną zaletą dzianin jest ich elastyczność.

Skład tkanin i dzianin

Ostatni podział materiałów tyczy się włókien, jakie zostały użyte w ich wykonaniu. Zatem wymienia się 3 rodzaje włókien. Włókna syntetyczne powstają z tzw. polimerów, które nie występują w przyrodzie, jak np. poliester czy poliamid.  Z surowców, które naturalnie występują w przyrodzie powstają włókna sztuczne, m.in. wiskoza. Włókna naturalne można podzielić na dodatkowe dwie kategorie: roślinne i zwierzęce. Do naturalnych włókien roślinnych należy np. bawełna, a do zwierzęcych wełna owcza czy wełna alpaka. Sklep Odonati w swojej ofercie posiada materiały wykonane z przeróżnych włókien. Oczywiście można jeszcze wymienić materiały o jednolitym składzie lub mieszanym. Często stosowane są różne domieszki, które sprawiają, że materiał np. będzie bardziej wytrzymały.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *