Rodzaje szlifierek

Rodzaje szlifierek

Szlifierki to elektronarzędzia służące do szlifowania lub ostrzenia różnego rodzaju materiałów. Wśród dostępnych na rynku znajdują się m.in. szlifierki kątowe, mimośrodowe, oscylacyjne, proste, specjalistyczne itp. Jakie jeszcze rodzaje szlifierek można znaleźć w ofertach producentów? Dowiedz się, jakie urządzenie sprawdzi się najlepiej m.in. do wypukłych i wklęsłych elementów, jakie do ornamentów, a jakie do powierzchni płaskich.

Podział szlifierek ze względu na sposób wykonywania obróbki i napęd

W ofertach wielu sklepów można znaleźć różnego rodzaju szlifierki. Ze względu na różne parametry, istnieje wiele podziałów, które je kategoryzują. Dlatego też na rynku można znaleźć urządzenia podzielone np. według sposobu wykonywania obróbki. Wśród nich, do najbardziej popularnego rodzaju sprzętu zalicza się szlifierki mimośrodkowe. Jest to uniwersalne urządzenie, które sprawdza się w obróbce wielu materiałów, w tym przedmiotów o wypukłych i wklęsłych powierzchniach. Co warto podkreślić to fakt, że urządzenie ma wymienne tarcze, dlatego nadaje się także jako polerka. Innym rodzajem jest szlifierka oscylacyjna, która świetnie radzi sobie w obróbce przedmiotów płaskich np. drzwi. Często wybierana jest przez specjalistów, gdyż można dowolnie zmieniać m.in. prędkość oscylacji. Najmniejszą jest z kolei szlifierka typu delta, która ze względu na trójkątną stopę nadaje się do obróbki np. ornamentów. Ponadto, szlifierki można także podzielić ze względu na napęd. Wśród nich wyróżnia się urządzenia elektryczne, hydrauliczne i pneumatyczne. Warto podkreślić, że najczęściej używane są szlifierki elektryczne, gdyż można podłączyć je wszędzie tam, gdzie są gniazdka, z kolei dwa pozostałe rodzaje, wymagają użycia dodatkowego, specjalistycznego sprzętu np. pompy wodnej.

Jakie jeszcze rodzaje szlifierek można spotkać w ofertach producentów?

– „Z kolei ze względu na zakres prac i przeznaczenie wyróżnia się szlifierki przemysłowe, do małych zakładów oraz warsztatowe. Wśród nich znajdą się np. szlifierki stacjonarne oraz taśmowe, które mogą obrabiać materiały o dużej powierzchni i przez długi czas” – podkreśla specjalista z firmy ROLMASZ z Żar. Z kolei do prac amatorskich sprawdzą się np. szlifierki kątowe, które ze względu na uniwersalność (możliwość zamontowania przeróżnych tarcz) często używane są w amatorskich warsztatach do prac hobbystycznych, jak i samodzielnych pracach remontowo-budowlanych. Szlifierki można też podzielić ze względu na zakres ich prac m.in. na urządzenia narzędziowe, do otworów, wałków, płaszczyzn itp.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *