Reklama dla małej firmy

W jaki sposób zareklamować małą, lokalną firmę dysponując niewielkim budżetem? Wydaje się, że reklama internetowa to będzie pierwszy wybór, jednak wbrew pozorom nie można rezygnować z tradycyjnych form reklamy wizualnej na rzecz reklamy internetowej.

Małe firmy, działające lokalnie również potrzebują reklamy, a ujmując szerzej zabiegów marketingowych. Jeśli ten aspekt zostanie zaniedbany, to możliwości rozwoju będą ograniczone. Czasem może to być albo nie być dla firmy, dlatego działania reklamowe trzeba dobrze zaplanować. Małe firmy dysponują niewielkimi funduszami na działania reklamowe, tym bardziej trzeba je wydawać rozsądnie.

Lokalne firmy bardzo często korzystają z internetu. Najczęściej są to działania trochę chaotyczne, koncentrują się przede wszystkim na wykonaniu strony internetowej. Oczywiście jest to najważniejsze, ale to tylko podstawa do dalszych działań w sieci. Kolejnym etapem jest widoczność tej strony w internecie, a konkretnie w wynikach wyszukiwania w Google. Pozycjonowanie jest już działaniem wymagającym stałej opłaty i właściciele małych firm rzadko decyzją się na to. Dość często wpadają w pułapkę nienaturalnie tanich cen za pozycjonowanie, które nie daje efektów, a w dłuższej perspektywie przynosi szkody. Firmy zapominają o tym, że w wielu przypadkach w wynikach wyszukiwania Google można być za niewielkie pieniądze, w zasadzie za darmo. Wystarczy wykonać wizytówkę w panelu Google dla Firm i zweryfikować ją. Ten prosty w sumie zabieg umożliwi pojawienie się wizytówki na zapytania geolokalizowane, a nawet wyświetlenie nazwy firmy na mapie Google nad wynikami wyszukiwania. Geolokalizowane zapytania to takie, które pokazują wyniki z danego obszaru, ustalonego na podstawie lokalizacji komputera osoby wpisującej zapytanie. Przykład: fryzjer, sprzątanie, nawet nie trzeba wpisywać nazwy miasta. Małe firmy chętnie korzystają również Facebooka, a niektóre z Instagrama. Media społecznościowe wymagają cierpliwości i systematycznego działania, a czasem również wydatków na reklamę swojego konta. Niemniej jest to dobre uzupełnienie dla działań reklamowych w wyszukiwarce.

reklama

Małe firmy nie rezygnują z tradycyjnych form reklamy. Kogo stać wykupuje spoty w lokalnym radio i telewizji, mniej zasobni koncentrują się na miejscowych gazetach. Wszyscy zaś korzystają z reklamy wizualnej. Wystarczy sobie wyobrazić baner reklamowy, który wisi obok siedziby firmy. Codziennie przechodzą ludzie, przejeżdżają samochody i autobusy, a wszyscy widzą ten baner, który zapada w pamięci. W zależności od lokalizacji to mogą być setki albo tysiące ludzi. Codziennie wielu z nich ogląda baner, dane zapadają w pamięci i w odpowiednim momencie przypominają się. Najważniejsze, żeby baner był czytelny, a to oznacza, że nie może być przeładowany informacjami. Telefon, nazwa firmy, adres internetowy i krótko o zasadniczej działalności – to wszystko co potrzeba. Baner nie jest drogi w zakupie, jest do wydruk wielkoformatowy, który drukowany jest na różnych materiałach. Dzięki temu może wisieć w różnych miejscach: na płocie, na ścianie, na stelażu, a nawet może zasłaniać okna, jeśli wydrukowano go na siatce. Baner powieszony na własnym terenie firmy, albo na firmowym budynku to jednorazowy koszt wydruku i zamocowania. To jedna z najtańszych form reklamy, nadal skuteczna i dlatego popularna nie tylko wśród małych firm (więcej – http://prosper24.pl/web/page/druk-na-folii).

Drukarnie wielkoformatowe oferują znacznie więcej form ciekawej reklamy niż tylko banery. Jedną z nich są reklamy na pojazdach, które drukowane są na specjalnych foliach, dostępnych w różnych gatunkach. Jeśli firma używa własnych pojazdów to taka reklama jest doskonałym pomysłem. Pojazdy firmowe poruszają się po obszarze działania firmy i są najlepszą reklamą. Reklamy oglądają w zasadzie wyłącznie potencjalni klienci. Ponieważ pojazd jest w ruchu, nie może mieć zbyt dużo napisów, ponieważ trudno je zapamiętać. Podstawowe informacje i grafika lub logo wpadające w oko i zapadające w pamięć – to wystarczy (zobacz – http://prosper24.pl/web/page/reklama-na-pojazdach).

To tylko przykłady reklamy wizualnej, bardzo skutecznej i chętnie wykorzystywanej przez firmy, nie tylko lokalne. Jest to doskonałe uzupełnienie dla reklamy internetowej. Nie alternatywa, bo obie formy reklamy są skuteczne dla małych firm i równie popularne.