wizualizacje wnętrz

Projektowanie małego mieszkania – z architektem czy bez.

Wydawać by się mogło, że zaaranżowanie małego mieszkania jest dość prostym zadaniem. Niestety to tylko pozory. Małe mieszkanie to z reguły wiele problemów aranżacyjnych. Jednak czy warto zatrudniać architekta wnętrz? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie poniżej.

Co nas ogranicza?

Odpowiedź jest prosta – budżet. Zapewne każdy z nas skorzystałby z pomocy profesjonalisty jednak taka usługa swoje kosztuje. Jeśli chcemy przeprowadzić mały lifting mieszkania i czujemy się na siłach to chyba warto spróbować dokonać zmian samemu. Jeśli natomiast mieszkanie będzie projektowane od podstaw, to na pewno lepiej będzie skorzystać z pomocy sprawdzonego architekta wnętrz. Profesjonalny projekt na pewno pozwoli nam zaoszczędzić trochę pieniędzy i sporą ilość nerwów.

Jak może nam pomóc architekt wnętrz?

Przede wszystkim architekt wnętrz zaprojektuje układ funkcjonalny naszego mieszkania oraz wykona jego aranżację. Jest to najważniejszy i chyba najtrudniejszy proces. Architekt musi dowiedzieć się jaką stylistykę lubimy oraz czego tak naprawdę oczekujemy. Dopiero po uzyskaniu tych informacji będzie mógł rozpocząć wykonanie projektu. Oczywiście przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac remontowych będziemy mieli możliwość obejrzenia zaprojektowanego mieszkania. Służą do tego wizualizacje wnętrz. Na tym etapie będziemy mogli jeszcze wprowadzić pewne zmiany w projekcie.

Co z instalacjami?

Instalacje elektryczne, wodne i kanalizacyjne to zadanie, z którym również poradzi sobie architekt wnętrz. Przy każdym większym remoncie musimy wprowadzić pewne zmiany. W takim przypadku architekt wnętrz przygotuje odpowiednią dokumentację techniczną, która ułatwi późniejsze przeprowadzenie prac budowlanych wynajętej firmie remontowej.

Zatrudnić architekta wnętrz?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jeśli czujemy się na siłach, nic nie stoi na przeszkodzie aby samemu zaprojektować swoje wymarzone mieszkanie. Jeśli nie mamy jednak żadnego doświadczenia w projektowaniu to w takim przypadku warto skorzystać z pomocy architekta wnętrz. Na pewno unikniemy wtedy sporo błędów projektowych, które będą wynikały z naszej ograniczonej wiedzy w tym temacie.

Gdzie szukać architekta?

Najlepiej udać się do architekta wnętrz z polecenia. Jeśli jednak nie mamy osoby, która korzystała z usług takiej pracowni to najprościej poszukać kogoś w internecie. Oczywiście warto przeczytać komentarze i opinie klientów, którzy już współpracowali z danym architektem wnętrz. Należy wybierać pracownie sprawdzone o ugruntowanej pozycji na rynku.