CRM

Jakie procesy zautomatyzujesz dzięki systemowi CRM? Wyjaśniamy!

Firmy, które nie korzystają z nowoczesnego systemu CRM, stoją obecnie na straconej pozycji wobec konkurentów, używających takiego rozwiązania. Oto najważniejsze obszary, w których CRM przyczynia się do automatyzacji procesów, co w efekcie przekłada się na lepsze wyniki finansowe.

Sprzedaż

Celem nadrzędnym każdego przedsiębiorstwa jest oczywiście sprzedaż. Narzędzia takie jak Salesforce Sales Cloud – jeden z modułów najpopularniejszego na świecie systemu CRM – znacząco usprawniają sprzedaż na każdym jej etapie. Handlowcy mają w dowolnym momencie dostęp do całej historii kontaktów z klientem, co bardzo ułatwia pracę. Standaryzacja procesów sprzedażowych, możliwa dzięki systemowi CRM, przyczynia się do szybszego finalizowania transakcji – o 38% i wzrostu efektywności sprzedaży – o 44%. Dane dotyczą klientów, którzy zdecydowali się na korzystanie z Platformy Salesforce.
Bardzo istotnym elementem procesu sprzedażowego jest możliwość generowania raportów w czasie rzeczywistym, co przyspiesza finalizowanie transakcji – w taki sposób można generować raporty za pomocą Salesforce.

Warto dodać, że Salesforce sprawdzi się nie tylko w dziale sprzedaży dużej firmy, to również idealny system CRM dla małej firmy. Jest skalowalny, a do dyspozycji klientów pozostaje ponad 4000 dodatkowych aplikacji, rozszerzających funkcjonalność systemu. Rozwiązanie polecane jest więc niezależnie od wielkości firmy, jak i branży, w której firma działa.

Serwis

Równie ważne, jak sprzedaż, jest utrzymanie klienta i budowanie trwałych relacji. Szacuje się, że utrzymanie klienta jest 5 razy tańsze niż pozyskanie nowego, dlatego wierni konsumenci to cenny kapitał. Dobry system CRM, taki jak Salesforce, automatyzuje procesy związane z obsługą klienta. Do dyspozycji pracownika są narzędzia, umożliwiające obsługę na zasadzie Omni-Channel, czyli na wielu platformach komunikacji.

Aby przyspieszyć obsługę, konsultant może korzystać z opcji szybkiego dostępu do historii zgłoszeń. Efektywność pracy konsultanta wzrasta także dzięki bazie wiedzy, z której czerpie informacje potrzebne do rozwiązania problemu klienta. Takie funkcje przydadzą się w dużej i małej firmie. Inwestycja w CRM w każdym przypadku przyczyni się do wzrostu sprzedaży, także poprzez budowanie trwałych relacji z klientami.

Marketing

Ponadto system CRM i dla małej firmy, i dla dużego przedsiębiorstwa pozwala automatyzować kampanie marketingowe na różnych platformach. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że dzięki raportom w czasie rzeczywistym mogą być one stale optymalizowane.