kabiny WC

Za potrzebą bez kolejki, czyli wymagania dotyczące toalet w miejscu pracy

Pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikom odpowiednie zaplecze higieniczno-sanitarne. Co to znaczy odpowiednie? Kwestię tę jasno określają przepisy. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jakie są ogólne zasady dotyczące toalet w miejscu pracy, jak zapewnić pracownikom niepełnosprawnym dostęp do toalety zgodnie z przepisami, a także ile toalet powinno znajdować się w zakładzie pracy.

Ogólne zasady

Podstawowe zasady dotyczące toalet w miejscu pracy można znaleźć w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650, z późn. zm.). Zapisano w nim, że toaleta powinna znajdować się maksymalnie 75 metrów od stanowiska pracy. Jeśli praca odbywa się na zewnątrz, toaleta może być umiejscowiona nieco dalej, bo 125 metrów od miejsca pracy. W budynkach wielopiętrowych toaleta powinna znajdować się na każdym piętrze. Wyjątek stanowi sytuacja, w której na jednym piętrze przebywa mniej niż 10 pracowników. Wówczas toaleta może znajdować na sąsiedniej, wyższej lub niższej kondygnacji.

Toalety w miejscu pracy powinny być łatwo dostępne. Co to oznacza? Wejścia do nich powinny prowadzić bezpośrednio z innych pomieszczeń, korytarzy lub dróg komunikacji ogólnej. Dodatkowo toaleta powinna być wyposażona w wejściowe pomieszczenie izolujące, w którym powinna znaleźć się umywalka z dopływem ciepłej i zimnej wody, a drzwi prowadzące do tego pomieszczenia oraz bezpośrednio do kabiny WC powinny zamykać się samoczynnie.

Toalety dla osób niepełnosprawnych

Osobną kwestię stanowią toalety dla osób niepełnosprawnych. Przepisy ich dotyczące znajdują się w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki oraz ich usytuowanie (Dz.U. z 2002 r. Nr 75, poz. 690, z późn. zm.). „Jeśli w zakładzie pracy są zatrudnione osoby niepełnosprawne, pracodawca musi zapewnić im dostęp do toalety. Co najmniej jedno ogólnodostępne pomieszczenie higieniczno-sanitarne powinno być przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych ­– tłumaczy specjalista z firmy Sanipol, która zajmuje się produkcją kabin sanitarnych, w tym takich, z których bez problemu mogą skorzystać osoby niepełnosprawne. Przystosowanie to odbywa się poprzez zapewnienie odpowiedniej przestrzeni manewrowej, zastosowanie drzwi bez progów, montaż urządzeń na odpowiedniej wysokości oraz instalację specjalnych uchwytów”.

Ile toalet powinno znajdować się w zakładzie pracy?

Pierwsze ze wspomnianych rozporządzeń reguluje również kwestię liczby toalet. I tak na każdych trzydziestu mężczyzn zatrudnionych na jednej zmianie powinna przypadać jedna miska ustępowa i jeden pisuar, a na każde dwadzieścia kobiet – jedna miska ustępowa. Jeśli na jednej zmianie pracuje mniej niż trzydziestu mężczyzn lub dwadzieścia kobiet, nie oznacza to oczywiście, że toalety w miejscu pracy może w ogóle nie być. Jeśli chodzi o liczbę umywalek, to co najmniej jedna umywalka powinna przypadać na każde trzy miski WC lub pisuary.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *